Z historii literatury – Witkacy

Iwona/ 18 września, 2020/ Aktualności, Ogólne

Stanisław Ignacy Witkiewicz – malarz i fotografik, pisarz, dramaturg i filozof, krytyk i teoretyk sztuki. 18 września 1939 roku mija 81. rocznica śmierci jednego z najważniejszych przedstawicieli awangardy literackiej.

Nie uczęszczał do szkoły, jego edukacją zajął się ojciec, również malarz i pisarz, który organizował synowi lekcje, prowadzone przez profesorów uniwersyteckich i wybitnych artystów. Maturę zdał eksternistycznie we Lwowie. Już w młodym wieku Witkiewicz pisał dramaty, prace filozoficzne oraz malował. Wbrew ojcu rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ale ich nie ukończył. Wyjechał do Paryża, gdzie zetknął się ze sztuką nowoczesną, która zrodziła w nim pragnienie wolności artystycznej.
Założył Firmę Portretową „S.I.Witkiewicz”. Firma była dla niego źródłem utrzymania a jednocześnie pozwalała mu tworzyć według własnej wyobraźni, pobudzanej przeróżnymi używkami. Często na jego obrazach można dostrzec symbole tych substancji, pod wpływem których malował. Mimo, że sam eksperymentował z narkotykami, to jednak przed nimi przestrzegał. Tak samo gardził papierosami i alkoholem, choć sam pił i palił. Dał temu wyraz w książce „Narkotyki”, gdzie dokładnie opisał drastyczne działanie wielu specyfików. W tych samych latach trzydziestych ubiegłego stulecia napisał „Niemyte dusze”, wydane dopiero w 1975 roku. Książka jest przestrogą przed upadkiem społeczeństwa polskiego. Zawiera też porady dotyczącego zdrowego stylu życia. Obydwa dzieła Witkacego później były wydawane razem, w jednym tomie.
Sztuki teatralne, które pisał początkowo nie cieszyły się powodzeniem. Dopiero lata 70. XX wieku przyniosły udane inscenizacje. Najbardziej znanym dramatem Witkiewicza, uważanym za najlepszy a zarazem ostatni jaki napisał są „Szewcy”, gdzie autor m.in. wieszczy upadek cywilizacji.
Zginął tragicznie, odbierając sobie życie na wieść o wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski.

Książki Stanisława Ignacego Witkiewicza są dostępne w naszych filiach.