Już w starożytności odkryto, jak dobry wpływ na psychikę człowieka ma czytanie. W Grecji i Aleksandrii ludziom chorym zalecano lekturę Homera. W średniowiecznej, chrześcijańskiej Europie wspomagano chorych literaturą pobożną, a w XVIII i XIX wieku, książki stosowano w terapii pacjentów, przebywających w europejskich szpitalach: w Anglii, Francji czy w Niemczech. W XX wieku powstała metoda leczenia literaturą nazwana biblioterapią, która nadal rozwijana, współcześnie przynosi znakomite efekty terapeutyczne.
Warunkiem pozytywnego wpływu książki są odpowiednio dobrane treści. Dlatego szczególnie zachęcamy do korzystania z bibliotek, gdzie wykształcona kadra (również w biblioterapii) potrafi dostosować książkę indywidualnie do potrzeb danego czytelnika.
Biblioterapia jest absolutnie dla wszystkich. Nie tylko (co bardzo ważne) dla ludzi po udarach czy innych schorzeniach neurologicznych; dla dzieci niepełnosprawnych, z dysfunkcją mowy itp. ale też dla tych, którzy borykają się z depresją, problemami emocjonalnymi, zmartwieniami i samotnością.
Czytanie redukuje negatywne myśli i nastawia optymistycznie do życia i otoczenia. Pozwala oderwać się od rzeczywistości i zatopić się w innym świecie, który sami możemy sobie wybrać… w bibliotece.