Z historii literatury – A.J. Quinnell

Iwona/ 25 czerwca, 2020/ Aktualności, Ogólne

80 lat temu, 25 czerwca urodził się A.J. Quinnell (Philip Nicholson) brytyjski autor thrillerów. Przy wydaniu pierwszej książki chciał zachować tożsamość w sekrecie. Jego agent, podczas spotkania w barze doradził mu użyć pseudonimu. Inicjały A.J. zaczerpnął od imion barmana a nazwisko od byłego rugbysty. Nicholson był trzy razy żonaty. Ostatnia żona, Elsebeth Egholm była duńską pisarką powieści kryminalnych. Para rezydowała na wyspie Gozo, w Danii.
Philip Nicholson pisał książki nocami, często aż do rana. Jego powieść „Człowiek w ogniu” doczekała się dwóch adaptacji filmowych: w 1987 roku ze Scottem Glennem w roli głównej i w 2004 roku z Denzelem Washingtonem. Opowiada o Johnym Creasy, byłym amerykańskim żołnierzu Legii Cudzoziemskiej, który nękany koszmarami przeszłości, nie potrafi wrócić do normalnego życia. Dzięki przyjacielowi dostaje posadę ochroniarza córki bogatego małżeństwa i zaczyna odzyskiwać równowagę psychiczną. Kiedy dziewczynka zostaje porwana, obiecuje ją uratować i bezwzględnie rozprawić się z porywaczami.

Kolejne powieści A.J. Quinnella „Misja specjalna”, „Mahdi” i „Szlak łez” zostały uznane za klasykę gatunku political thriller.

Autor zmarł 10 lipca 2005 roku na wyspie Gozo.

Książki A.J. Quinnella można wypożyczyć w naszych filiach.