Z historii literatury – Erich Segal

Iwona/ 16 czerwca, 2020/ Aktualności, Ogólne

16 czerwca 1937 roku urodził się Erich Segal, amerykański pisarz, scenarzysta i naukowiec. Był solidnie wykształconym synem rabina. Studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Harvarda a następnie rozpoczął karierę naukową. Został profesorem literatury greckiej i łacińskiej, zajmującym się głównie dramatem antycznym a w szczególności komedią. Był niezwykle popularnym wykładowcą – na jego wykłady przychodziło 600 studentów.
W 1967 roku zasłynął jako scenarzysta pełnometrażowego filmu animowanego, opartego na muzyce The Beatles „Żółta łódź podwodna”. Następnie stworzył „Love Story” – scenariusz, którego jednak nie udało się sprzedać. Za namową agenta, scenariusz został przerobiony na powieść romantyczną. Książka opowiadająca o miłości studenta Harvardu i studentki z Radcliffe College odniosła wielki sukces i ostatecznie została sfilmowana. Film z Ali MacGraw i Ryanem O’Nealem z 1971 roku przyciągnął rekordową widownię i został zaliczony do najgłośniejszych adaptacji w historii kina. Sześć lat później Segal napisał kontynuację powieści pt. „Love Story – Opowieść Olivera”, którą również sfilmowano. Kolejna książka wydana w 1985 roku „Absolwenci” także okazała się bestsellerem i zdobyła liczne nagrody literackie. Segal jest również autorem powieści obyczajowej „Mężczyzna, kobieta i dziecko”. Książka została zekranizowana nie tylko przez Amerykanów ale powstała też wersja indyjska i indonezyjska.
Erich Segal przez 25 lat cierpiał na chorobę Parkinsona. W 2010 roku zmarł na zawał serca.

Książki Ericha Segala: „Absolwenci”, „Love Story czyli O miłości”, „Opowieść Oliwera”, „Nagrody”, Doktorzy”, „Akty wiary”, „Mężczyzna, kobieta i dziecko”, „Ostatni akord” i „Bez sentymentów” można wypożyczyć w naszych filiach.