Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego

Iwona/ 16 czerwca, 2020/ Aktualności, Ogólne

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania została wybrana „Balladyna” Juliusz Słowackiego.

„Balladyna” jest dramatem w pięciu aktach, napisanym przez Juliusza Słowackiego w 1834 roku w Genewie. Opowiada o dwóch siostrach, Alinie i Balladynie, które pragnąc zdobyć męża – księcia Kirkora – współzawodniczą w zbieraniu leśnych malin. Żądza władzy Balladyny doprowadza do zbrodni na własnej siostrze. Od tej chwili tytułowa bohaterka, żyjąc w strachu przed ujawnieniem prawdy, kierowana ciągłym pragnieniem zdobycia władzy popełnia kolejne zbrodnie.
Tytuł nawiązuje do ballady, nacechowanej wierzeniami ludowych i motywami fantastycznymi.

Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana w Polsce od 2012 roku. Miejska Biblioteka w Starachowicach od lat bierze w niej udział, zapraszając do czytania włodarzy miasta, dyrektorów starachowickich placówek kulturalnych i animatorów kultury.

zdj.: archiwum MBP „Narodowe Czytanie Wesela”