Bakhita to w tłumaczeniu Szczęściara. Tylko czy tak można nazwać siedmioletnią sudańską dziewczynkę, którą porwali handlarze niewolników, widząc w ładnym dziecku cenny łup?
„Bakhita” to opowieść o autentycznej postaci, o niewolnicy, która została świętą. Proponujemy powieść historyczną wartą przeczytania nie tylko ze względu na postać świętej, ale także z powodu wstrząsających opisów realiów przełomu XIX i XX wieku, zarówno w Afryce jak i Europie. Autorka ukazuje problem niewolnictwa od strony osoby, która stała się jego ofiarą. Skupia się na pokazaniu woli życia bohaterki, mimo jej nieustającego cierpienia, samotności i bolesnych rozstań z kochanymi ludźmi. „Kiedy boli, kiedy głód doskwiera, człowiek przestaje kochać. Nie starcza mu sił, Bakhita wie o tym dobrze. Dlatego karmi rannych, by odnajdując smak chleba, odnaleźli w sobie również umiłowanie życia”.
Niezapomniane wrażenie wywołają w czytelniku plastyczne i szczegółowe opisy losów uprowadzonych w niewolę ludzi i całe zło męczonej, czarnoskórej, niewolniczej ludności Afryki.
Aldona Bałtowska-Jagieła
Książka do wypożyczenia w naszych filiach