„Pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek.” (Olga Tokarczuk)
13 lutego 2015 spotkaliśmy się w Czytelni Głównej na wieczorze autorskim. Było to prawdziwe święto literackie w naszej bibliotece – gościliśmy Olgę Tokarczuk! Powieściopisarkę i eseistkę, najbardziej utytułowaną i najszerzej podziwianą autorkę polską średniego pokolenia; laureatkę wielu nagród i wyróżnień, na równi cenioną przez krytykę literacką i szeroką publiczność czytającą.
Właśnie ukazała się jej nowa powieść Księgi Jakubowe. Olga Tokarczuk jest bardzo odważna, ale i trochę szalona, jeśli zdecydowała się w czasach, kiedy ludzie mało czytają, wydać tak obszerne dzieło ( 900 str.). Ale opowieść jaką kreśli jest tak fascynująca i ciekawa, że ludzie chętnie do niej sięgną. Jest to mało znana historia sekty żydowskiej z poł. 17 w., na tle panoramy dziejów wschodnich rubieży Rzeczpospolitej.
Pisarka opowiadała nam kim był Jakub Frank i frankiści. Ponieważ autorka była zafascynowana Żydami, Księgi Jakubowe są próbą wypełnienia pustego miejsca po nich w kulturze polskiej. Książka powstawała sześć lat. Jej fabuła obejmuje 50 lat i wiele rożnych miejsc. To kawał polskiej historii! Wymagało to od pisarki ogromnego skupienia i dyscypliny. Teraz marzy, że ktoś nakręci na podstawie powieści serial!
Olga Tokarczuk jest niezmiernie miłą i skromną osobą. Emanowała prostotą i ciepłem. Urzekła naszych czytelników. Sala była wypełniona po brzegi. Czekamy na jej kolejne książki, a niektórzy, o czym zapewniali, czekają na Nobla dla pisarki!
Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Instytutu Książki i dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach. Dziękujemy.
tekst Jolanta SopińskaWięcej zdjęć w galeria zdjęć