? Ida Żmiejewska „Warszawianka”
Opowieść o zbrodni, miłości i rodzinnych tajemnicach, osadzona w realiach XIX-wiecznej Warszawy. W jednym z domów rozpusty zamordowany zostaje znany warszawski adwokat Rapacki. Wydarzenie to oprócz tragedii rodzinnej staje sie towarzyskim skandalem. Śledztwo w tej sprawie prowadzi młody rosyjski policjant Aleksander Woronin. Przy tej okazji w jego życiu pojawia się Leontyna, narzeczona więzionego w Cytadeli socjalisty Ignacego oraz córka zamordowanego prawnika. Uczucie między młodą Polką i Rosjaninem nie ma perspektyw na szczęśliwy związek, jednak życie czasem potrafi zaskoczyć.
Nagroda Wielkiego Kalibru 2020.
? Ałbena Grabowska „Matki i córki”
W książce znanej polskiej autorki dominują kobiety, a każda z nich skrywa w sobie jakąś tajemnicę. Prababka, babka, matka i córka tworzą dom bez mężczyzn, za to pełen sekretów. Dlaczego najstarsze z nich nie mówią pełnej prawdy wspominając dzieciństwo i młodość, kryjąc się za historiami o zsyłce na Syberię i pobycie w obozie koncentracyjnym? Najmłodsza z kobiet nie chce zostawić przeszłości w spokoju. A może powinna?
? Donato Carrisi „W labiryncie”
„…Piętnaście lat bez żadnej wiadomości, bez żadnej wskazówki ani nadziei. Piętnaście lat milczenia. Niekończący się koszmar, który niespodziewanie znalazł swój szczęśliwy koniec. Bo nikt aż do zdarzenia sprzed dwóch dni nie był w stanie wyobrazić sobie, że Samantha Andretti ciągle żyje…”. Sadystyczny porywacz przez te lata był panem życia i śmierci uprowadzonej nastolatki. Doktor Green, policyjny profiler i Bruno Genko, prywatny detektyw wierzą, że istnieje sposób na wykrycie sprawcy tego czynu. Czy ofiara odważy się powrócić do labiryntu, z którego udało się jej uciec? Czy osoby tego dramatu są tymi, za których się podają?
Aldona Bałtowska-Jagieła