Przemoc i rasizm, obsesja i fotografia oraz historia odwagi i siły w obliczu drugiej wojny światowej to najnowsze propozycje Biblioteki „Nad Skałą”
? Colson Whitehead „Miedziaki”
Akcja powieści rozpoczynając się w czasach współczesnych śledztwem prowadzonym po znalezieniu dziecięcych szczątków na tajnym cmentarzu ośrodka wychowawczego, powraca do lat 60. na Florydę. To tam Elwood, ciemnoskóry chłopiec marzący o nauce w collegu, przez przypadek, za czyn niepopełniony trafia do poprawczaka zwanego Miedziakiem. Autor zainspirował się prawdziwą historią jednego z ośrodków wychowawczych na Florydzie, gdzie psychiczna i fizyczna przemoc ze strony wychowawców doprowadzała niejednokrotnie do śmierci wychowanków. Powieść, nagrodzona Nagrodą Pulitzera w 2020 r.
? Zośka Papużanka „Przez”
Nowa proza Zośki Papużanki to historia o miłości, tęsknocie i obsesji.
Skomplikowana psychika samotnego mężczyzny, który zamknięty w wynajętym mieszkaniu, zajmuje się podglądaniem i robieniem zdjęć mieszkańcom bloku i byłej żonie. Zorganizowany plan działania człowieka odizolowanego od świata zewnętrznego stwarza pozory panowania nad rzeczywistością, którą utrwala za pomocą aparatu fotograficznego.
? Sharon Cameron „Światło ukryte w mroku”
Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w Przemyślu w czasie drugiej wojny światowej. Głównym motywem książki jest pomoc zbiegłym z getta i pociągu do obozu zagłady. Historia odwagi i siły młodej kobiety w obliczu wszechogarniającego strachu, rzetelnie opisana przez Sharon Cameron. Stefania i i Helena Podgórskie uratowały życie trzynastu Żydom, nie doczekały się jednak uznania ze strony rodziny. Uhonorowano je odznaczeniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Aldona Bałtowska-Jagieła