90 lat temu, 7 lipca zmarł Arthur Ignatius Conan Doyle – szkocki lekarz i pisarz, znany z powieści detektywistycznych z głównym bohaterem Sherlockiem Holmesem. Pochodził z arystokratycznej, katolickiej rodziny, która cierpiała niedostatek za sprawą ojca alkoholika. Matka Arthura dorabiała jako praczka.
Dzięki wsparciu finansowym dalszej rodziny, dziewięcioletni Arthur mógł rozpocząć naukę w jezuickiej szkole z internatem w Anglii. Źle znosił rozłąkę z matkę dlatego często pisali do siebie listy. Oboje posiadali dar snucia niesamowitych opowieści. Po ukończeniu szkoły wrócił do Edynburga i zaczął studiować medycynę. Podczas studiów szczególnie zafascynował go jeden z nauczycieli – doktor Joseph Bell, wyróżniający się dedukcją i logicznym myśleniem. Kiedy Conan Doyle, po kilku latach studiów zajął się pisarstwem, te cechy nadał swojemu bohaterowi Sherlockowi Holmesowi.
Początkowo pracował jako lekarz pokładowy na statku wielorybniczym, potem otworzył swój gabinet a następnie poszerzał wiedzę medyczną w Wiedniu i Paryżu. Równocześnie pisał książki. Jego przełomową powieścią było „Studium w szkarłacie”z postaciami Sherlocka Holmesa i doktora Johna Watsona. Kiedy już zdobywał popularność jako pisarz, wrócił do kraju i postanowił napisać serię opowiadań z Sherlockiem Holmesem. Sukces tych utworów sprawił, że porzucił karierę lekarską.
Pisał również powieści historyczne, fantastyczno-naukowe, sensacyjne i niebeletrystyczne. Zajmował się też badaniem historii starożytnych Greków oraz spirytyzmem, do czego skłoniła go śmierć syna. Chodząc na seanse spirytystyczne miał nadzieję, że uda mu się z nim porozmawiać. Jednak nigdy nie ukoił bólu po jego stracie, co spowodowało, że prawie przestał pisać.
Do najważniejszych dzieł Conana Doyle’a należy „Pies Baskerville’ów” i wielokrotnie ekranizowana powieść „Zaginiony świat”. Mimo, że upłynęło 90 lat od śmierci tego pisarza, jego książki nadal są wznawiane i cieszą się popularnością wśród czytelników.
„Przygody Sherlocka Holmesa”, „Pies Baskerville’ów”, „Mumia zmartwychwstała”, „Tajemnica willi”, „Znak czterech”, „Studium w szkarłacie”, „Zniknięcie młodego lorda : opowiadania”, „Tajemnica złotego pince-nez : opowiadania”, „Tańczące sylwetki”, „Powrót Sherlocka Holmesa”, „Śledztwa Sherlocka Holmesa : najciekawsze historie”, „Trujące pasmo i inne opowiadania”, „Dolina trwogi” a także audiobooki: „Dolina strachu” i „Tragiczny romans” można wypożyczyć w naszych filiach.
Źródło: merlin.pl