10 czerwca 1915 roku urodził się Saul Bellow, amerykański pisarz, laureat Nagrody Nobla 1976 r.
Saul Bellow był synem żydowskich imigrantów z Petersburga. Mając cztery lata nauczył się czytać. W wieku ośmiu lat, przykuty do łóżka przez ciężką chorobę przeczytał „Chatę Wuja Toma”, zafascynowany lekturą postanowił zostać pisarzem. Nie przeszkodziło mu to w ukończeniu studiów z antropologii i socjologii. Pracował równocześnie jako urzędnik w komisji federalnej, wykładowca w instytucie pedagogicznym oraz redaktor w „Encyclopædia Britannica”. Zadebiutował powieścią psychologiczną „Stan zawieszenia”, przedstawiającą w formie dziennika duchowe wzloty i upadki mężczyzny, czekającego na powołanie do wojska. Utwór niemal natychmiast został doceniony przez amerykańskich krytyków. Kolejną powieścią Bellowa była „Ofiara”. Książka nie cieszyła się popularnością ale dzięki niej pisarz otrzymał stypendium, które pozwoliło mu na wyjazd do Paryża i Rzymu, gdzie mógł pracować nad następną książką. Były to „Przypadki Augie Marcha”, dzieje młodego Żyda z Chicago, broniącego się przed brakiem akceptacji ze strony amerykańskiego społeczeństwa.
Utwory Saula Bellowa ukazywały uprzedzenia rasowe i obojętność otoczenia wobec wyobcowanych jednostek. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą National Book Award, nagrodą Pultizera a w 1976 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
Bellow uchodził za kobieciarza, pięć razy zawierał związek małżeński i wdawał się w romanse. Jego ostatnia córka urodziła się kiedy pisarz miał 84 lata. Zmarł pięć lat później 5 kwietnia 2005 r.
Książki Saula Bellowa: „Korzystaj z dnia”, „Herzog”, Dar Humboldta”, „Henderson, król deszczu”, ”Stan zawieszenia” i „Ravelstein” można wypożyczyć w naszych filiach.