Któż z nas nie czytał „Pamiętnika narkomanki”. To poruszające świadectwo – jak tytuł wskazuje – napisane w formie pamiętnika, w sposób przejmujący pokazuje walkę z nałogiem autorki Barbary Rosiek. Książka ta, wydana w 1985 roku stała się bestsellerem i nadal, wielokrotnie wznawiana pozostaje jedną z najczęściej czytanych pozycji przez młodzież.
Barbara Rosiek przez lata, od 14. roku życia do czasów studiów zmagała się z uzależnieniem od narkotyków. Jej trud nie poszedł na marne, po pokonaniu nałogu ukończyła psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i zaczęła pracować jako psycholog kliniczny w szpitalach w Lublińcu i Częstochowie. Działała również w Towarzystwie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”. Była pisarką i terapeutką autentyczną. Sama borykając się z nałogiem, doskonale rozumiała podopiecznych i mechanizmy prowadzące do uzależnień. Jej książki zawierają własne wspomnienia oraz pacjentów z którymi pracowała. Za swoją twórczość literacką otrzymała wiele nagród i medali. Barbara Rosiek 25 czerwca obchodziłaby 61. rocznicę urodzin. Kilka lat wcześniej, w wypadku złamała kręgosłup; zmarła 27 kwietnia 2020 roku.
Książki Barbary Rosiek: „Pamiętnik narkomanki”, „Kokaina”, „Byłam schizofreniczką”, „Oddział otwarty”, „Ćpunka”, „Skazana” i „Zapiski zabójczyni” można wypożyczyć w naszych filiach.
26 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1987 roku.
Jeśli borykasz się z problemem uzależnienia od narkotyków, w Polsce działa Ogólnopolski Telefon Zaufania – 801 199 990, który oferuje: informację o sieci profesjonalnej pomocy, mini-edukację i wsparcie psychologiczne z zakresu narkomani. Telefon jest czynny codziennie od 16.00 do 21.00.