14 kwietnia 1939 roku wydano „Grona gniewu”

Iwona/ 14 kwietnia, 2020/ Aktualności, Ogólne

14 kwietnia 1939 roku, nakładem Viking Press w USA została wydana powieść „Grona gniewu” Johna Steinbecka. Książka zdobyła coroczną National Book Award, Nagrodę Pulitzera a także przyczyniła się do przyznania Steinbeckowi Nagrody Nobla.
Pierwsze wydanie miało unikatową obwolutę. Widniał na niej napis First Edition (tłum. pierwsze wydanie). Wydanie sygnalne było identyczne z pierwszym wydaniem handlowym z wyjątkiem faktu, że dołączono do niego reprodukcję obrazu autorstwa malarza Stjernstroma, przedstawiającą Johna Steinbecka. Reprodukcja została wydrukowana na ciężkim, lśniącym papierze o wymiarach 20,32×12,7 cm. W dwa lata od momentu wydania, książkę sprzedano w około milionie egzemplarzy. W 2007 roku, podczas aukcji w San Francisco i Los Angeles, za pierwsze wydanie „Gron gniewu” zapłacono 47 800 dolarów. Książka pochodziła ze zbioru zmarłej w 1992 roku siostry pisarza, Elizabeth Steinbeck Ainsworth. Uzyskane pieniądze przeznaczono na renowację kalifornijskiej siedziby Steinbecka w Pacific Grove.

Pierwsze polskie wydanie „Gron gniewu” ukazało się w 1956 roku, w przekładzie Alfreda Liebfelda, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Następnie dołączały inne wydawnictwa, jak Wydawnictwo Dolnośląskie, Axel Springer Polska, Porozumienie Wydawców oraz Prószyński Media. W 2011 roku powieść została wydana przez wydawnictwo Qes Agency w formie audiobooka (czytający: Mieczysław Morański).

„Grona gniewu” szybko doczekały się ekranizacji filmowej. Film wyreżyserował John Ford, a główną rolę Toma Joada zagrał Henry Fonda. Pierwsza część filmu wiernie oddaje wydarzenia przedstawione w książce, jednak druga połowa, a w szczególności zakończenie znacząco się od nich różnią. Film zdobył dwa Oscary w kategoriach najlepszy reżyser (Ford) i najlepsza aktorka drugoplanowa (Jane Darwell), oraz 5 nominacji.
Słynna powieść Steinbecka doczekała się drugiej, bardzo udanej ekranizacji. Premiera odbyła się 29 marca 1991 roku. Film reżyserował Frank Galati a w roli głównej wystąpił John Malkovich.

Akcja powieści toczy się w czasach wielkiego kryzysu. Rodzina najemnych farmerów zostaje wysiedlona ze swojego domu w Oklahomie z powodu wielkiej suszy, trudności ekonomicznych oraz zmian w przemyśle rolniczym. Podobnie jak wielu im podobnych, wyruszają do Kalifornii. Planują szukać pracy, ziemi, godności i przyszłości. Jednak na miejscu okazuje się, że tam również panuje bezrobocie a miejscowa ludność jest wrogo nastawiona do przybyszów, którzy odbierają ostatnie miejsca pracy.

Książka do wypożyczenia w naszych filiach.