Z historii literatury – Janusz Domagalik

Iwona/ 28 grudnia, 2020/ Aktualności, Ogólne

Janusz Domagalik – polski prozaik, dziennikarz a także autor słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych. Był redaktorem naczelnym „Świata Młodych”oraz kierownikiem Naczelnej Redakcji Programów dla Dzieci w Polskim Radiu.

Zasłynął jako pisarz książek dla dzieci i młodzieży, takich jak.: „Pięć przygód detektywa Konopki”, „Księżniczka i chłopcy”, „Irmina”, „Zielone kasztany”. Największą popularność przyniosła mu książka „Koniec wakacji”, której fabułę umiejscowił na terenie Zagłębia, w fikcyjnym Borzechowie. Pierwowzorem tej miejscowości była Czeladź, rodzinne miasto autora a bohaterem – nastoletni Jurek, który wraz z końcem szkoły podstawowej musi zmierzyć się z problemami rodzinnymi i osobistymi. W 1974 roku powieść została zekranizowana przez Stanisława Jędrykę. W następnych latach otrzymała Państwową Nagrodę Austriacką a także znalazła się na Liście Honorowej IBBY najlepszych książek dla dzieci. W latach osiemdziesiątych XX wieku na podstawie powieści Domagalika „Zielone kasztany” i „Kolega Pana Boga” powstały kolejne filmy fabularne oraz serial „Banda Rudego Pająka”.

27 grudnia przypada 13. rocznica śmierci Janusza Domagalika.

„Pięć przygód detektywa Konopki”, „Zielone kasztany”, „Księżniczka i chłopcy” oraz „Koniec wakacji” można wypożyczyć w naszych bibliotekach.

Okładki książek