Z historii literatury – J.R.R. Tolkien

Iwona/ 2 września, 2020/ Aktualności, Ogólne

2 września 1973 roku zmarł John Ronald Reuel Tolkien, pisarz angielski, językoznawca, pedagog, profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford, znany czytelnikom na całym świecie jako autor powieści „Hobbit, czyli Tam i z powrotem” oraz trylogii „Władca Pierścieni”. Tolkien opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współtworzył słownik języka angielskiego Oxford English Dictionary, wydawany po I wojnie światowej.
W 1937 roku, dzięki byłej studentce Tolkiena wydawnictwo Allen&Unwin opublikowało jego powieść „Hobbit”, która szybko zdobyła uznanie, zarówno dzieci jak i dorosłych. Wydawca poprosił autora o jej kontynuację. Wówczas pisarz zdecydował, że książka będzie przeznaczona dla bardziej dojrzałych czytelników i wymyślił tytuł „Władca Pierścieni”.
Ostatnią książką Tolkiena był „Silmarillion”, wydany pośmiertnie przez syna pisarza.

Ciekawostką jest, że w dziełach tego autora często pojawiają się olbrzymie, jadowite pająki, co przypisuje się wydarzeniu z dzieciństwa, kiedy Tolkien został ukąszony przez tarantulę. Sam pisarz twierdził, że nigdy pająków się nie bał.
W oparciu o „Władcę Pierścieni” powstała trylogia filmowa pod tym samym tytułem. Niemal wszystkie sceny kręcono w Nowej Zelandii, gdzie m.in. skorzystano z pomocy 10 000 kibiców krykieta, którzy w przerwie meczu pomogli nagrać odgłosy armii orków.

Książki J.R.R. Tolkiena, również w postaci audiobooka można wypożyczyć w naszych filiach.

zdj. pixabay