Wybrane nowości Biblioteki dla dorosłych „Nad Skałą”

Iwona/ 2 listopada, 2020/ Aktualności, Nowości

Co nowego w zbiorach Filii nr 6 „Nad Skałą”?
Nasze propozycje ? ??

? Kiran Millwood Hargrave „Kobiety z Vardo”

Epicka opowieść osnuta na wydarzeniach, które miały miejsce w siedemnastowiecznym Królestwie Danii i Norwegii. Małą wioskę rybacką zwaną Vardo nawiedza wielki sztorm, w którym giną prawie wszyscy mężczyźni. Przed osamotnionymi kobietami: matkami, żonami i siostrami pojawia się ogromne wyzwanie, aby przetrwać muszą wziąć los we własne ręce. Pod pozorem organizowania im życia i krzewienia wiary, na wyspę przybywa komisarz. Wraz z nim pojawia się obłęd tropienia i sądzenia czarownic. Poruszająca opowieść, której akcja rozgrywa się w scenerii surowego życia, wśród lodu i morza, traktująca o absurdzie fanatyzmu religijnego, o niesprawiedliwym losie kobiet, o samotności i o potrzebie miłości.

? Laurie Frankel „Tak to już jest”

Rosie i Penn, szczęśliwi rodzice czterech chłopców marzą o córce. Rosie, mimo upływu lat, tęskni za swą młodszą siostrą, która w dzieciństwie przegrała walkę z nowotworem. Kiedy na świat przychodzi piąte dziecko, okazuje się, że to znowu chłopiec. Jednak jego zachowanie mocno odstaje od sposobu bycia braci. Te różnice stają się z roku na rok bardziej widoczne. Claude nie jest jednak zostawiony sam ze swym problemem: „…nie można mówić ludziom, kim mają być…Można ich tylko kochać i wspierać takimi, jakimi już są”. Ciepła, intymna historia rodzinna oparta na faktach z pewnością wzruszy i skłoni do refleksji.

? Jolanta Kosowska „W piekle pandemii”

Kiedy tajemniczy wirus z Wuhan pokonał granice kontynentów, świat pogrążył się w chaosie. Akcja książki rozgrywa się współcześnie, w marcu 2020 roku. Młodzi i zakochani w sobie Oliwia i Marcel, w obliczu sytuacji zagrożenia jaką stał się wybuch pandemii, będą musieli przerwać swój urlop w górskim kurorcie i zmierzyć się z czymś wyjątkowym i trudnym. Jak może toczyć się życie w czasach śmiercionośnego wirusa? Co pomoże przetrwać rozłąkę z ukochaną osobą? Odpowiedzi w najnowszej książce Jolanty Kosowskiej.

? Przemysław Semczuk „Cyklon”

Oparta na faktach trudna historia o rodzinnych tajemnicach i dramatach. Akcja rozpoczyna się w czasach współczesnych, podczas stypy, aby stopniowo przenieść się aż do lat drugiej wojny światowej. Z opowieści tych, snutych przez wielu bohaterów stopniowo wyłania się tajemnica, pilnie strzeżona od kilkudziesięciu lat. Aby ją zachować, popełnione zostały czyny, które zmieniły życie wielu ludzi, prowadząc do tragedii. Interesująca książka, traktująca o piętnie przeszłości i patologicznej manii ingerowania w życie najbliższych.

? Agnieszka Pajączkowska „Wędrowny zakład fotograficzny”

Opowieści zawarte w tej książce powstały z chęci spotykania nieznajomych ludzi w mało znanych rejonach Polski, a dokładnie wzdłuż wschodniej granicy. Celem autorki nie była fotografia tylko bycie w drodze. Bez ambicji badawczych i reporterskich stworzyła zbiór opowiadań przypadkowo spotkanych ludzi, robiąc przy tym zdjęcia, wyłącznie na potrzeby pozujących. Ciekawa lekcja historii o Polsce, której nie znamy.

? Katrin Tanabe „Pozłacane lata”

Rok 1897. Anita Hemmings, córka dozorcy i potomka niewolników uczęszcza do ekskluzywnej szkoły dla kobiet. Mimo, że jest afroamerykanką ma jasną, oliwkową karnację. To dzięki temu dziewczyna została uznana za białą i mogła przekroczyć próg college’u. Elitarny świat, dostępny dla białych, wykształconych kobiet coraz bardziej ją ekscytuje. Ma jednak obawy, czy skrywana przez nią tajemnica nie wyjdzie na jaw i czy zdoła zrealizować swoje marzenia.
Powieść obyczajowa z doskonale rozbudowanym tłem historycznym ukazuje realia, panujące w rzekomo postępowym i demokratycznym społeczeństwie amerykańskim.

Aldona Bałtowska-Jagieła

Okładki książek