Reportaż o historii Irlandii i skandynawska powieść psychologiczna

Iwona/ 23 listopada, 2020/ Aktualności, Nowości, Ogólne

Działalność IRA i walka Irlandczyków o odzyskanie niezależności oraz zwierzenia skandynawskiego mordercy to kolejne pozycje, które dołączyły do naszych zbiorów ?

? Patrick Radden Keefe „Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej”

Reportaż ten jest efektem ponad czteroletnich badań, przeprowadzonych około stu wywiadów, kilku wypraw do Irlandii Północnej i niezliczonych godzin poszukiwań w archiwach i bibliotekach. Wszystko to w celu przybliżenia wydarzeń, które choć rozegrały się prawie pół wieku temu, ciągle budzą strach a pamięć o nich jest wciąż żywa. Autor zawarł tu dzieje prastarego konfliktu między Wielka Brytanią a Irlandią, skomplikowaną historię działalności IRA i walki Irlandczyków w celu odzyskania niezależności. Pamiętając skalę terroryzmu, która miała tam miejsce w połowie XX wieku, należy zadać sobie pytanie, czy idea walki o niepodległość może usprawiedliwiać wszelkie jej metody?
Książka nagrodzona Amerykańską Nagrodą Krytyków Literackich oraz Nagrodą im. George’a Orwella, najlepsza książka historyczna 2019 roku według Amazon, najlepszy reportaż roku według „Time”.

? Aksel Sandemose „Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy”

Bohater i narrator powieści, który w wieku 17 lat zabił młodego mężczyznę, w kolejnych rozdziałach tłumaczy się z własnej przeszłości i rozpamiętuje ją: „Chciałem zabić kogoś nieokreślonego. Przenikały mnie lęk i nienawiść, byłem chory z odrzuconej miłości do ludzi. Cierpiałem z powodu starych i nowych przesądów mówiących, że zabijanie jest mi przeznaczone”. Duńsko-norweski pisarz usprawiedliwia popełniony czyn Espena Arnakke przypisując winę fikcyjnemu miastu Jante i jego prawom oraz środowisku, z którego wywodził się zabójca. Mocna i emocjonalna, skandynawska powieść psychologiczna.

Aldona Bałtowska-Jagieła

Okładki książek