Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy Filia nr 6 „Nad Skałą” przy ul. Staszica 9 poleca dwie opowieści biograficzne: o Kornelu Filipowiczu i genialnej epoce Bruno Schulza.
? Justyna Sobolewska „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”
Mistrz krótkiej formy, choć był doceniany przez krytyków, pozostawał na uboczu głównego nurtu literatury. Czujny, wnikliwy i pełen empatii obserwator, starający się zrozumieć autonomię zwierząt, wcielić sie w krajobraz i wyjść ze skóry człowieka. Bohaterami swych opowiadań czynił uczucia: samotność, smutek, tęsknotę rozpacz, wstyd oraz miłość. Na podstawie korespondencji z całego życia literata, odnalezionej po wielu latach, znana dziennikarka i krytyk literacki stworzyła tę opowieść, oddając głos bohaterowi. Treść listów świadczy o tym, jak wielu osobom Kornel był bliski i jak wielu ludziom na nim zależało.
? Anna Kaszuba-Dębska „Bruno. Epoka genialna”
Niepokojący, barwny, niepokorny portret Bruno Schulza. Intencją autorki tej biografii była: „…popularyzacja twórczości i osoby artysty totalnego, wciąż inspirującego innych artystów wizualnych i pisarzy na całym świecie…”. Czerpała informacje z ogromnego archiwum schulzianów zebranych przez Jerzego Ficowskiego. Jedna z bliskich dla bohatera utworu powiedziała: „Nic co smutne w życiu ludzkim nie było mu odmówione”. Lektura ta przybliży czytelnikowi również koloryt epoki, w której żył jeden z największych prozaików dwudziestolecia międzywojennego.
Aldona Bałtowska-Jagieła