? Katarzyna Droga „Hanka. Pierwsza opowieść o Ordonównie”
Powieść inspirowana życiem legendarnej artystki przedwojennej Warszawy. Autorka doskonale oddała atmosferę kawiarni Ziemińskiej i środowiska artystycznego tego okresu oraz przemianę skromnej beztroskiej dziewczyny w pewną siebie i niezależną kobietę. Maria Pietruszyńska, bo tak brzmiało jej prawdziwe nazwisko, dążyła do lepszego życia niż to, które jej przypadło w domu rodzinnym. Zrealizowała swe marzenia, żyła krótko ale intensywnie i zapisała się w historii polskiej sceny rozrywkowej.
? Hubert Klimko-Dobrzaniecki „Złodzieje bzu”
Rodzinna historia Antka Baryckiego oraz jego droga awansu społecznego od chłopa do inteligenta i zagorzałego komunisty. Akcja utworu sięga czasów przedwojennych, następnie wojny, rzezi wołyńskiej, przesiedleń na Ziemie Odzyskane, rozkwitu komunizmu, kończąc się u schyłku lat 80-tych. Czytelnik dostrzeże tu błyskotliwe obserwowanie rzeczywistości, swoisty czarny humor bohatera-narratora, który snuje gawędę o tym, jak losy jego rodziny splatały się z wielką narodową historią, a także jaką rolę odgrywał w jego życiu krzak czarnego bzu.
? Ewa Kuryluk „Feluni”
Jest to ostatnia część wspomnieniowego autobiograficznego tryptyku o rodzinie autorki. Opowieść poświęcona ukochanemu bratu Piotrowi, pogrążonemu w schizofrenii. Książka ta podobnie jak poprzednie części („Goldi”, „Frascati”) jest jednym z ważniejszych obrazów powojennej Polski, tragicznych polskich losów, których nie można ani ukryć, ani usprawiedliwić niczym. Autorka w szczerych wspomnieniach pragnie ocalić od zapomnienia swoich najbliższych. Mieszanie planów czasowych zmusza czytelnika do wytężonej uwagi podczas lektury.
Aldona Bałtowska-Jagieła
Zapraszamy:
– poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 9:00 do 18:00
– czwartek od 9:00 do 15:00.