19 maja przypada 55. rocznica śmierci Marii Dąbrowskiej, jednej z ważniejszych powieściopisarek XX wieku. Dziełem jej życia są „Noce i dnie”, powieść napisana w pierwszej połowie lat XX, która na stałe weszła do kanonu literatury polskiej oraz lektur szkolnych. Książkę przetłumaczono na wiele języków i wydano w setkach tysięcy egzemplarzy a jej autorkę kilkakrotnie zgłaszano do Nagrody Nobla.
Maria Dąbrowska studiowała nauki przyrodnicze, ekonomię i socjologię na uniwersytetach w Lozannie i Brukseli. W czasie studiów była zwolenniczką poglądów Edwarda Abramowskiego i jego idei spółdzielczości a także Członkinią Rady Ligi Kobiet Polskich Pogotowia Wojennego. Pracując w Ministerstwie Rolnictwa i Reform Rolnych zaczęła angażować się w twórczość publicystyczną. Publikowała między innymi na łamach tygodnika „Bluszcz” a także w słynnych w dwudziestoleciu międzywojennym „Wiadomościach Literackich”. Była eseistką, dramatopisarką, tłumaczką dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej.
Ważnym dorobkiem Dąbrowskiej są „Dzienniki”, które pisała do końca życia. Składają się na autoportret pisarki, bogate zapisy z lat stalinowskich oraz liczne obserwacje literackie.
Maria Dąbrowska była również uzdolniona plastycznie. Malowała akwarele, pejzaże i martwe natury.
Polecamy słuchowisko „Noce i dnie”, które można znaleźć na platformie internetowej Ninateka.
Przenieśmy się zatem do Kalińca i posłuchajmy tego arcydzieła 🙂
https://ninateka.pl/audio/noce-i-dnie-maria-dabrowska-1-50
zdjęcie/kadr: www.ninateka.pl