Kłamstwo o wielu wymiarach

Iwona/ 21 września, 2020/ Aktualności, Nowości, Ogólne

Wielowymiarowe kłamstwo
Czy można kłamać w dobrej wierze?

Życie to tylko mała nutka wiecznej symfonii , więc grajmy ją najpiękniej jak potrafimy.

Spotkaliście się z pojęciem trudna książka? To ta właśnie taka jest w całej swej postaci. „Rok, w którym nauczyłam się kłamać” autorstwa Lauren Wolk porusza trudne i przytłaczające tematy, jednocześnie niosąc ważny przekaz. Pokazuje że, dobro zawsze zwycięży, mimo to zło musi istnieć na świecie bo bez niego nie było by dobra. Pięknie to ujęła główna bohaterka, Anabelle: „I wtedy uznałam, że istnieją sprawy, których nigdy nie pojmę, choćbym nie wiem jak się starała. I choć na pewno będę się starać. I że będą ludzie, którzy zawsze pozostaną głusi na mój cichy głos, choćbym miała do powiedzenia nie wiadomo co. Wtedy przyszła mi do głowy jeszcze lepsza myśl i o nią stałam się bogatsza tamtego dnia: jeżeli moje życie to tylko mała nutka wiecznej symfonii, to jakże miałabym nie chcieć zagrać jej najdłużej i najgłośniej, jak tylko potrafię?” Myślę że, to przesłanie mówi samo za siebie. Kwintesencja szacunku do życia i samego siebie.

Oprócz miłości do człowieka pokazane jest tu umiłowanie przyrody sympatia do zwierząt i szacunek do roślin. Bo żyć w zgodzie z drugim człowiekiem to też żyć w symbiozie z naturą.
Powieść ta, ma w sobie coś co ja cenie najbardziej. Pokazuje że, trzeba być tolerancyjnym dla innych. Trzeba najpierw kogoś dobrze poznać , żeby móc go ocenić. Żeby przypadkiem nie wyrządzić komuś krzywdy głupim gadaniem, słowa niestety ranią najbardziej.

Jest to pozycja zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych, którą warto wspólnie przeczytać. Gdybyście mnie zapytali o czym? Jednym zadaniem, o pozorach, o osądzaniu, o kłamstwach, o złu, o strachu, o znęcaniu się, o przyjaźni i o odwadze.

Zebrała wiele nagród i pozytywnych opinii. Chociażby „New York Times Book Review” dobrze ją zrecenzował: Nad wiek przenikliwa dziewczynka jako główna bohaterka, kaleki, niezrozumiany samotnik, temat uprzedzeń i bigoterii – porównania do „Zabić drozda” Harper Lee są jak najbardziej na miejscu. Ale Wolk tworzy własną opowieść – pełną wdzięku i surowego, brutalnego piękna.
Więc zachęcamy do jej przeczytania. Biblioteka „Nad Skałą” zaprasza!

Angelika Dziubich
stażysta w MBP

klamstwo-w-wielu-wymiarach