Historie prawdziwe i nie tylko

Iwona/ 17 listopada, 2020/ Aktualności, Nowości

Dla wytrawnych czytelników najnowsze powieści historyczne, które trafiły do Biblioteki „Nad Skałą”:

? Szczepan Twardoch „Pokora”

Pokora, dokładnie Alois Pokora to mieszkaniec Górnego Śląska, pochodzący z wielodzietnej, górniczej rodziny, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, czynnie uczestniczący w działaniach I wojny światowej. Alois nie czuje się duchowo przynależny do żadnej z walczących stron ani nacji, wciąż poszukuje swej tożsamości. Jedynym co go w życiu napędza jest namiętna i niespełniona miłość do Agnes, kobiety niedostępnej dla niego. Jak potoczą się losy człowieka tak bardzo uwikłanego w historię? Zakończenie powieści zaskoczy na pewno. Bogactwo językowe prozy podkreślają używane przez autora niemieckie zwroty oraz gwara śląska.

? Diney Costeloe „Uciekinierzy”

Trzymająca w napięciu powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w Niemczech na przestrzeni dwóch lat. Rok 1937 to początek nasilonych prześladowań Żydów w tym kraju. Rodzina Ruth i Kurta nie należy do wyjątków. Kiedy mąż zostaje aresztowany, kobieta zdana wyłącznie na siebie musi ukrywać czwórkę dzieci. Otacza ją donosicielstwo, obojętność, nienawiść i okrucieństwo. Przed nazistowskim, „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej” udaje się uciec, wywożąc dzieci do Anglii. Czy w obcym kraju czeka ich szczęśliwy los?

? Elizabeth Camden „Śmiałe przedsięwzięcie”

Rosalind Werner jest naukowcem, doktorem chemii. Kobieta poświęciła życie prowadząc badania nad wyeliminowaniem chorób przenoszonych przez wodę pitną. Akcja powieści rozpoczyna się w 1890 roku w Niemczech a kończy w pierwszej dekadzie XX wieku w USA. Rodzice młodej Rosalind zmarli w wyniku panującej epidemii cholery, stąd determinacja kobiety i wybór mikrobiologii jako kierunku studiów. Jej przełomowa technologia uzdatniania wody pitnej chlorem, w końcu zostaje uznana za słuszną. Choć bohaterka jest postacią fikcyjną, reprezentuje kobiety nauki, niedoceniane na przełomie XIX i XX wieku. Książka z cyklu Nowojorskie kobiety.

Aldona Bałtowska-Jagieła


Okładki książek