Spotkanie autorskie z Piotrem Jaconiem
Zapraszamy serdecznie na spotkanie, które odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach w dniu 25 października. Gośćmi naszymi będą Piotr Jacoń, Jędrek Kawecki oraz Mateusz Olasz. Okazją do tego spotkania jest ukazanie się najnowszej książki Piotra Jaconia pt.: „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”, którą będzie można nabyć z autografem autora podczas spotkania.
Krótko o naszych gościach:
Piotr Jacoń – dziennikarz TVN 24, gospodarz wieczornego magazynu „Dzień po dniu”, autor programu „Bez polityki” w TVN 24 GO i TVN 24 BIS. W 2021 r. ukazał się jego reportaż telewizyjny „Wszystko o moim dziecku” (a potem kolejne: „Wszystko o moim życiu” i „Wszystko o moim państwie”). W tym samym roku wydał książkę „My, trans”, opisującą życie osób transpłciowych i ich bliskich. W 2021 roku został finalistą Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, w 2022 uhonorowany przez KPH Koroną Równości oraz przyznawanym przez Fundację Grand Press Medalem Wolności Słowa. Z wykształcenia polonista. Uczy dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszka w Gdyni. Prywatnie kochający mąż, ojciec dwóch córek, zaangażowany sojusznik osób transpłciowych i ich rodzin.
Jędrek Kawecki – mąż stanu polskiego aktywizmu, niestrudzony sojusznik, społecznik. Przez lata związany z wrocławską Fundacją Równik Praw. Zaangażowany w edukację oraz w działania zmierzające do realnej poprawy ochrony państwa polskiego osób transpłciowych i ich rodzin. Współtwórca Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „My, Rodzice Dzieci trans”. Współautor przewodnika dla zawodów prawniczych wydanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Inicjator i organizator wielu ogólnopolskich wydarzeń z tematyką LGBTQIA+. Uczestniczy w konsultacjach na różnych szczeblach przy projektowaniu założeń i zapisów ustaw m.in. o związkach partnerskich oraz ustawy o uzgodnieniu płci.
Mateusz Olasz – student na kierunku Sztuka pisania Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, grafik, rysownik, pisarz. Autor ilustracji w książce „My, trans” Piotra Jaconia. Osoba transpłciowa, która swoim przykładem pokazuje jak ważne jest współistnienie w społeczeństwie różnorodności w oparciu o zrozumienie i szacunek.
O książce:
Druga – po „My, trans” – książka znanego dziennikarza Piotra Jaconia, dotycząca sytuacji osób transpłciowych. Tym razem jeszcze bardziej osobista, bo opowiadająca również historię jego rodziny – Piotr jest ojcem transpłciowej Wiktorii.
„Wiktoria” traktuje o różnych odcieniach transpłciowości i jej codziennym obliczu. O latach po najcięższych chwilach, o marzeniach, o planach i o przeżyciach różnych osób na różnych etapach tranzycji. Książka jest też mocnym głosem w dyskusji na temat zmian w prawie, które powinny przywrócić godność osobom transpłciowym w Polsce oraz jednoznacznym postulatem wprowadzenia równości małżeńskiej w naszym kraju.
„Bywam różna. Nie, jeszcze inaczej: ja jestem różna. I zdecydowanie nie tylko transpłciowa. Mam także mnóstwo innych cech. Zresztą gdy mówisz „osoba transpłciowa”, to łączy się to z jakimiś założeniami wyjściowymi o takiej osobie. […] Zbyt często nie ma miejsca na niuanse. Nie ma miejsca na cechy indywidualne”- Wiktoria.
„Mam na imię Wiktoria” – pewnie nie byliśmy gotowi, by usłyszeć to zdanie od naszego dziecka, ale nie miało to znaczenia. Zdanie padło, a my dalej przecież byliśmy tymi samymi rodzicami – reagującymi a vista, bo inaczej się nie da. […] Nie byliśmy na tę drogę przygotowani, to jasne. I my wszyscy, jako społeczeństwo, też bywamy nieprzygotowani – emocjonalnie, intelektualnie – na przyjęcie tego, co różne. Nie rozumiemy. A kiedy nie rozumiemy, to się buntujemy. Wściekamy, a czasem rozpaczamy. Dopiero potem zaczynamy pytać, uczymy się słuchać i powoli rozumieć, by na końcu już tylko kochać. I wierzę, że ma to głęboki sens”- Piotr Jacoń.
Organizatorami wydarzenia są:
– Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach
– pani Kinga Sawicka Pełnomocniczka Wojewody Świętokrzyskiego ds. Równego Traktowania,
– My, rodzice
– kolektyw Trans-Parent.
Wydarzenie objęte patronatem Wojewody Świętokrzyskiego.