Narodowe Czytanie 2022

Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Slider

Narodowe Czytanie 2022

Obchodzimy Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony z okazji dwóchsetlecia wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Ten cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Mickiewicz na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Dlatego w tym roku, w jedenastej edycji Narodowego Czytania, przedstawimy państwu teksty „Ballad i romansów”, ale nie tylko.

Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Dygasińskiego w Starachowicach w ramach projektu „Ballady i romanse z Mickiewiczem”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowała: wystawę poświęconą „Balladom i romansom”, dostępną w Czytelni MBP, konkurs plastyczny i poetycki, koncert pieśni do słów Mickiewicza, wystawę plastycznych prac pokonkursowych i publikację fragmentów nagrodzonych wierszy. W konkursie na wiersz inspirowany „Balladami i romansami” wzięła udział młodzież ze szkół podstawowych oraz średnich z terenu powiatu starachowickiego.

I właśnie te nagrodzone wiersze wraz z fragmentami poezji Mickiewicza przeczytają dla państwa: starosta powiatu starachowickiego Piotr Ambroszczyk, wiceprezydent miasta Starachowice Elżbieta Gralec i wiceprezydent miasta Starachowice Marcin Gołębiowski.

Piotr Ambroszczyk przeczyta fragment „Romantyczności” oraz wiersz Karoliny Driańskiej „Bezsilność” i wiersz Patryka Jagieło „Kara wieczna”.

Elżbieta Gralec przeczyta fragment „Świtezianki” oraz wiersz Julii Dwojak „Pod starym modrzewiem” oraz urywek wiersza Radosława Lipy „Tajemnicza nieznajoma”.

Marcin Gołębiowski przeczyta fragment „Lilij” oraz wiersz Julii Oliwy „Obecność” i fragment wiersza (bez tytułu) Igi Poliszczuk.

Zapraszamy państwa do Narodowego Czytania „Ballad i romansów”. Podcastów można posłuchać na antenie lokalnej rozgłośni radiowej radia Eska – 3 września 2022 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

03 wrz 2022
Expired!

Czas

10:00 - 13:00

Ułatwienia dostępu