Zmieniamy oblicze Biblioteki – pod takim hasłem można podsumować miniony rok w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.
Zmiany wizerunkowe
Stawiamy na nowoczesne, przyjazne wnętrza dlatego kontynuujemy remonty kolejnych bibliotek. W ubiegłym roku odnowiliśmy filię nr 6 „Nad Skałą” oraz pozyskaliśmy oddzielny lokal dla filii nr 7 mieszczącej się wcześniej w budynku Parku Kultury. Rozpoczęliśmy również największe przedsięwzięcie jakim jest przebudowa Czytelni przy ul. Kochanowskiego 5. Prace nadal trwają.
Nowoczesny system obsługi czytelników
W roku 2022 wdrożyliśmy najnowocześniejszy biblioteczny system informatyczny ALMA, który umożliwia m.in. elektroniczną obsługę wypożyczeń, ewidencję i opracowanie zbiorów, jak również szerszą komunikację z czytelnikiem (rezerwacje, potwierdzenia wypożyczeń i zwrotów). Wraz z systemem oddaliśmy do użytku czytelników katalog online Primo umożliwiający szybkie i proste wyszukiwanie zbiorów dostępnych w naszej bibliotece, w powiecie a także w bibliotekach zlokalizowanych na terenie całej Polski.
Projekty i konkursy
W związku z Rokiem Romantyzmu Polskiego realizowaliśmy projekt pt. „Ballady i Romanse z Mickiewiczem, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu odbyły się: konkurs plastyczny i poetycki, koncert pieśni do słów Mickiewicza, wystawa poświęcona „Balladom i Romansom” oraz wystawa plastycznych prac pokonkursowych. Z kolei nagrodzone w konkursie wiersze były prezentowane na antenie lokalnej rozgłośni radiowej radia Eska podczas Narodowego Czytania.
Rok 2022 w mieście Starachowice, został ogłoszony rokiem Władysława Wagnera. Biblioteka Główna oraz filie dla dzieci aktywnie brały udział w obchodach, w ramach projektu pod nazwą „Na bibliotecznej łodzi z Wagnerem”. Przez dwa miesiące wakacji filia nr 1 „Nad Skałą” oraz filia nr 5 „Plastuś” prowadziły zajęcia i warsztaty plastyczne o tematyce marynistycznej. Pod tym samym tytułem został zorganizowany konkurs na opowiadanie fantastyczne.
W Bibliotece Głównej odbył się Wieczór Starachowicki poświęcony Władysławowi Wagnerowi.
Patronem ubiegłego roku była również Maria Konopnicka. Filia nr 1 „Nad Skałą” realizowała projekt pt. „Koszałek Opałek opowiada”, na który złożyły się: cykl zajęć literacko-plastycznych, konkurs literacki, mobilna gra terenowa „Koszałek w opałach” zakończona konkursem, w której udział wzięli również czytelnicy „Plastusia” oraz niezwykły spektakl teatralny w wykonaniu 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej, oparty na opowiadaniach nagrodzonych w konkursie.
Prelekcje i wykłady
Rozpoczęliśmy nowy cykl pod nazwą Biblioteka Filmów. Podczas każdego ze spotkań prowadzący Michał Pajek prezentował arcydzieła kina czerni bieli.
Nowy cykl wykładów Starachowice… Opowieść snuta nad Kamienną rzeką rozpoczął także dr Krzysztof Gębura w ramach Historycznych Czwartków w Bibliotece.
Wraz z Fundacją Nasze Zdrowie zorganizowaliśmy wystawę prac plastycznych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy pt. NIKOLA I PRZYJACIELE czyli radosny świat tworzenia oraz spotkanie autorskie z twórcami tomiku poezji „Słowa po niebieskiej stronie księżyca”.
W listopadzie odbył się ciekawy wykład Michała Tamiołło pt. „Któż jest ten, Proust? Pisarz w stulecie śmierci 18 XI 2022 r.”
Nie zabrakło prelekcji Anety Marciniak w ramach spotkań Klubu Podróżnika oraz prelekcji Andrzeja Cygana pt. „Zagrożenia regionu Morza Azowskiego”.
Spotkania autorskie
Na spotkaniach autorskich gościliśmy: Macieja Siembiedę, Katarzynę Zdanowicz, Marka Zagrobelnego, Krzysztofa Drożdża, Annę i Janusza Skowronów oraz Paulinę Tarachowicz.
Dziękujemy, że byliście z nami DRODZY CZYTELNICY