23 września 2021 r., w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni odbyło się spotkanie DKK przy ul. Staszica 9. Rozmawialiśmy o książkach, dla których motywem wiążącym były Chiny. Pierwszą z nich był utwór holenderskiego dyplomaty i sinologa Roberta van Gulika, żyjącego w pierwszej połowie XX wieku pt. „Sędzia Di i tajemnica jeziora”. Jest to kryminał retro, w którym tytułowy bohater (postać autentyczna), pełniący funkcję sędziego pokoju w jednym z chińskich okręgów, rozwiązał trzy kryminalne zagadki, działając równocześnie jako prokurator i detektyw. Człowiek będący na tak zaszczytnym stanowisku był pracowity, sumienny, zrównoważony i sprawiedliwy, nieco odbiegający tym od norm naszych czasów. Staroświecka, przepełniona wiarą w istnienie ustalonego porządku świata, uspakajająca, którą czyta się łatwo, szybko i przyjemnie-tak klubowicze ocenili lekturę, wystawiając jej ocenę 7,8 w skali 10-punktowej.
Zupełnie innym utworem jest biograficzna książka autorki pochodzącej z rodziny chińskich emigrantów, współcześnie mieszkającej w Stanach Zjednoczonych- Amy L.Chua. „Bojowa pieśń tygrysicy” to lektura skłaniająca do refleksji na wiele tematów, a przede wszystkim stawiająca pytania : czy istnieje jedyna słuszna i właściwa metoda wychowywania własnych dzieci, czy chiński model wychowawczy musi sprawdzić się w każdych okolicznościach, czy nieliczenie się z odczuciami dziecka w imię osiągnięcia przez nie życiowego sukcesu jest moralnie usprawiedliwione? Również ta książka uzyskała przychylne oceny, czego dowodem jest przyznanie jej 9,25 pkt.
Naszej dyskusji towarzyszył słodki poczęstunek, na którym gościły min. chińskie ciasteczka ryżowe i herbatka, rzecz jasna również chińska.
Kolejne spotkanie odbędzie się 21 października, a wybrana książka to „Miasto archipelag” Filipa Springera.
Aldona Bałtowska-Jagieła