116 lat temu urodził się Czesław Jacek Centkiewicz, polski pisarz, reportażysta i podróżnik, autor książek dla dzieci i młodzieży, poświęconych terenom podbiegunowym.
Ukończył gimnazjum w Warszawie a następnie Institut Superieur Liège w Belgii. W 1920 roku, mając 16 lat walczył w Armii Ochotniczej przeciwko bolszewikom.
Z zawodu był inżynierem elektrykiem. Pisał prace naukowe z zakresu radiometeorologii i elektrotechniki. W latach 1932-1933 kierował pierwszą polską wyprawą polarną na Wyspę Niedźwiedzią w archipelagu Svalbard w Arktyce. Była to pierwsza, samodzielna wyprawa badawcza Polaków. Z racji niskiego budżetu składała się jedynie z trzech naukowców.
Następnie pracował w Obserwatorium Aerologicznym Państwowego Instytutu Meteorologicznego w Legionowie. Po powstaniu warszawskim trafił do obozu koncentracyjnego Neuengamme koło Hamburga.
Po wojnie był dyrektorem technicznym Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Dolnośląskiego w Jeleniej Górze oraz w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym. W 1956 roku przeprowadził się wraz z żoną do Warszawy. Od tej pory utrzymywali się wyłącznie z pisania książek.
Centkiewicz był wiceprezesem Związku Literatów Polskich. Większość swoich książek napisał wspólnie z żoną Aliną. Oboje uchodzą za wielkich popularyzatorów Arktyki.
Najbardziej znanym utworem Centkiewicza jest „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Pierwsze wydanie tej książki pochodzi z 1937 roku i jest rezultatem pobytu pisarza w Grenlandii.
Czesław Centkiewicz zmarł 10 lipca 1996 roku.
Książki Aliny i Czesława Centkiewiczów są dostępne w naszych filiach.