Biblioteka dla dorosłych „Nad Skałą” przedstawia kilka nowości ???
? Radek Rak “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”
Nagrodzona w 2020 roku Nagrodą Literacką „Nike” powieść, utrzymana w baśniowej konwencji, przedstawia wydarzenia historyczne i obyczajowe, rozgrywające się w Polsce, w połowie XIX wieku. Główną postacią jest legendarny Jakób Szela, przywódca chłopskiej rebelii w 1846 roku, w Zachodniej Galicji. Poznajemy tu realia życia chłopów i mieszkańców dworu, ich wzajemne relacje, realia pańszczyzny, a przede wszystkim życie Kóby, od młodego nieśmiałego chłopaka, pracującego u Żyda-karczmarza, po przywódcę powstania, mężczyznę budzącego przerażenie. Lektura wielowymiarowa o ludzkich emocjach, o miłości i nienawiści, o tęsknocie za lepszym życiem, napisana poetyckim, zmysłowym, realistycznym językiem.
? Ahmed Saadawi „Frankenstein w Bagdadzie“
Obraz Bagdadu ogarniętego wojną, przedstawiony za pomocą niezwykle plastycznego języka. Wybuchy samochodów-pułapek oraz wszelkiego rodzaju eksplozje są codziennością mieszkańców. Głównym bohaterem jest Hadi, sprzedawca staroci, niepozorny, niechlujny pijaczek, który włóczy się ulicami miasta w poszukiwaniu ludzkich szczątków po to, by nocą wypełniać swą makabryczną misję.
Lekki styl autora podkreśla dramatyzm wydarzeń. Ta pełna czarnego humoru książka, w której wydarzenia fantastyczne przeplatają się z rzeczywistością została uznana za światowy fenomen literacki.
? Serhij Żadan “Internat”
Książka wydana w serii Nowa Proza Świata znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Angelus” 2020 roku. Akcja utworu rozgrywa się w pogrążonym w bratobójczej wojnie Donbasie, kilka lat wstecz. Bohaterem jest trzydziestopięcioletni nauczyciel, który wyrusza do sąsiedniego miasta, gdzie toczą się walki, w celu sprowadzenia do domu swojego siostrzeńca. Powieść-droga, w której dominuje atmosfera strachu, niepokoju, grozy, poczucia zagrożenia, obrazy zniszczeń i ludzkiego cierpienia. Akcja rozgrywa się na przestrzeni trzech dni. W tym krótkim czasie, pod wpływem rozmaitych przeżyć, w bohaterze dokonuje się ogromna przemiana. Kolejny utwór ukazujący bezsens wojny i cierpienie niewinnych ludzi.
? Katarzyna Kielecka-Masłocka „Sedno życia”, „Piętno dzieciństwa”
Dwie książki z cyklu „Sedno” o tym, jak traktowanie dzieci przez rodziców ma wpływ na dorosłe życie. Bohaterką pierwszej części jest Edyta, zamknięta w sobie trzydziestolatka o niskim poczuciu własnej wartości.
Historia o śmierci ale też narodzin bezgranicznej miłości, opowieść o walce z chorobą i duchami przeszłości.
Drugi tom to historia Wojtka, brata-bliźniaka Edyty. Poruszająca lektura o koszmarach z dzieciństwa, które tkwią w dorosłym człowieku komplikując mu życie.
Obie książki są opowieścią o trudnej sztuce kochania, o przełamywaniu wewnętrznych barier, poczuciu odrzucenia i samotności. Mimo wszystko pobudzają do działania i dają nadzieję na szczęśliwy koniec.
? Ewa Przydryga “Zatrutka”
Mroczny thriller psychologiczny, pełen dylematów moralnych o niespodziewanych zwrotach akcji. Anna, żona Piotra, cierpiąca na depresję poporodową, wychodzi na spacer, z którego już nie wraca. Znalezione na plaży rzeczy sugerują, że popełniła samobójstwo. Piotr nie wierzy w tę wersję i rozpoczyna prywatne dochodzenie, powoli odkrywając sekretne życie ukochanej. Kiedy poznaje zawartość jej laptopa, domyśla się, że Anna upozorowała własną śmierć.
? Joanna Gierczak-Onaszko “27 śmierci Toby’ego Obeda”
Reporterska opowieść o Kanadzie, która burzy powszechne wyobrażenie o tym kraju.
Mroczną stroną Kanady jest fakt, że rdzenna ludność została zepchnięta na margines. System przymusowych szkół z internatem zniszczył życie setkom tysięcy dzieci, które były odbierane rodzicom. Państwo tuszowało proceder, nie biorąc na siebie odpowiedzialności. Autorka rozmawia z tzw. Ocaleńcami, ludźmi którym udało się przeżyć.
Reportaż doceniono a jego autorka została Laureatką Nike Czytelników w 2020 roku, jak również znalazła się w finale Nagrody Conrada, Nagrody im. Gombrowicza oraz Nagrody im. R.Kapuścińskiego w 2020 roku.
Aldona Bałtowska-Jagieła