Zapraszamy do udziału w Narodowym Czytaniu

Iwona/ 17 czerwca, 2020/ Aktualności, Imprezy i spotkania, Ogólne

Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Dygasińskiego w Starachowicach zaprasza do udziału w dziewiątej odsłonie Narodowego Czytania. W tym roku lekturą jest Balladyna Juliusza Słowackiego. Wyjątkowo proponujemy Państwu inną formułę wydarzenia niż w latach poprzednich. Tym razem nie spotkamy się w większej grupie, tylko wcześniej przygotujemy nagrania czytających fragmenty tekstu, które zostaną umieszczone 5 września 2020 – w dniu Narodowego Czytania, na naszym kanale You Tube, profilu FB i stronie www.

Zapraszamy władze miasta, radnych, placówki kulturalne i oświatowe, instytucje, organizacje pozarządowe i wszystkich chętnych o zgłaszanie się do 15 sierpnia pod nr tel. 41 274 76 06 lub 509 490 066.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

zdj.: instytutksiazki.pl