Z historii literatury – Samuel Beckett

Iwona/ 22 grudnia, 2020/ Aktualności, Ogólne

Samuel Beckett – jeden z twórców teatru absurdu, pisarz, dramaturg i poeta, laureat literackiej Nagrody Nobla, znany przede wszystkim z dramatu „Czekając na Godota”, urodził się w Irlandii. Studiował anglistykę i romanistykę. Mieszkał także w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech. Na stałe osiadł w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się z Jamesem Joycem. Podczas okupacji miasta był członkiem ruchu oporu. Za działalność antyfaszystowską otrzymał Złoty Krzyż Wojenny. Oprócz wierszy, opowiadań i dramatów tworzył też słuchowiska radiowe i scenariusze filmowe. W jego utworach przewija się beznadziejność ludzkiego istnienia oraz bezsensowność podejmowanych działań, które niczego nie zmieniają.

22 grudnia mija 31. rocznica śmierci autora.

„Czekając na Godota”, „Teatr”, „Pierwsza miłość; Molloy”, „Nowele”, „Sen o kobietach pięknych i takich sobie” oraz „Pisma prozą” można wypożyczyć w naszych bibliotekach.

Okładka książki