Z historii literatury – Janina Porazińska

Iwona/ 30 września, 2020/ Aktualności, Ogólne

„Płomyk” i „Płomyczek” to czasopisma dla dzieci i młodzieży, które z pewnością pamięta wielu czytelników. Założycielką i redaktorką tych pism była Janina Porazińska, polska prozaiczka i tłumaczka literatury skandynawskiej i szwedzkojęzycznej.
Studiowała na Wydziale Przyrodniczym UJ w Krakowie. Oprócz redagowania czasopism dla dzieci była urzędniczką Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego a w czasie okupacji działaczką podziemia oświatowego i kulturalnego.
Zafascynowana polskim folklorem – w oparciu o gadki, pieśni, przypowieści i podania – pisała własne baśnie i tworzyła poezję. Zajmowała się również przekładami literatury skandynawskiej.

Swoją pracę i twórczość literacką poświęciła dzieciom, za co została odznaczona Krzyżem Oficerskim a następnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Była też Kawalerem Orderu Uśmiechu.

29 września mija 132. rocznica urodzin Janiny Porazińskiej.

„Szewczyk Dratewka”, „Kichuś majstra Lepigliny”, „Psotki i śmieszki”, „W Wojtusiowej izbie”, „Kozucha Kłamczucha”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi” a także „Sampo Lappelill”, „Kalewala: epopeja fińska” i wiele innych książek Janiny Porazińskiej można wypożyczyć w naszych filiach.