Z historii literatury – Henning Mankell

Iwona/ 5 października, 2020/ Aktualności, Ogólne

Henning Mankell – szwedzki pisarz, dziennikarz, reżyser, autor scenariuszy i sztuk teatralnych. Pisał książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieszkał w Szwecji a także w Mozambiku, gdzie był dyrektorem teatru. W swoich powieściach poruszał problemy współczesnego społeczeństwa, jak apartheid, mafie, imigracje czy zagrożenia globalizacji.
Polskim czytelnikom znany jest przede wszystkim z serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz policji Kurt Wallander. W książkach z tej serii pisarz bardziej skupia się na psychologicznych motywacjach postępowania i procesach myślowych bohaterów niż samej zbrodni. W Szwecji na podstawie serii o Wallanderze powstało trzy seriale.
Powieści Mankella zostały przetłumaczone na ponad 40 języków a sam autor otrzymał wiele nagród krajowych i zagranicznych, m.in. Nagrodę Złoty Sztylet, przyznawaną przez Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej za powieść „Fałszywy trop” i Europejską Nagrodę Literatury Kryminalnej.
W 2014 roku na łamach jednej ze szwedzkich gazet ogłosił, że zdiagnozowano u niego raka płuc. Zmarł 5 października 2015 roku.

„Fałszywy trop” i wiele innych książek Henninga Mankella można wypożyczyć w naszych filiach.