Z historii literatury – Ewa Nowacka

Iwona/ 17 grudnia, 2020/ Aktualności, Ogólne

„Małgosia contra Małgosia” to książka z tłem historycznym, którą z pewnością pamiętają dorosłe czytelniczki. Powieść doczekała się dwukrotnej ekranizacji (1980 i 2008 r.).

Bohaterkami są dwie nastolatki, zamienione miejscami za sprawą magii. Żyjąca w XX wieku Małgosia przenosi się do XVII wieku, zastępując swoją imienniczkę i rówieśnicę. Druga z kolei pojawia się w świecie współczesnym. Zamiana powoduje szereg nieporozumień i zabawnych sytuacji.

Autorka książki – Ewa Nowacka pisała głównie dla dzieci i młodzieży. Pracowała także w polskim radiu, tworząc słuchowiska. Otrzymała wiele nagród krajowych i zagranicznych (m.in. została odznaczona Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka oraz Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis).

17 grudnia przypada 86. rocznica urodzin autorki.

Książki Ewy Nowackiej: „Małgosia contra Małgosia”, „Dzień, noc i pora niczyja”, „Dwaj mężczyźni i ona”, „As w rękawie”, „W czepku urodzony” i wiele innych można wypożyczyć w naszych bibliotekach.

Okładka książki