Z historii literatury – Agatha Christie

Iwona/ 15 września, 2020/ Aktualności, Ogólne

130 lat temu 15 września urodziła się Agatha Christie, najbardziej znana pisarka na świecie, określana jako królowa kryminału.

Christie uczyła się w domu, nie uczęszczała do szkoły. W czasie I wojny światowej była pielęgniarką w szpitalu wojskowym a następnie technikiem farmaceutycznym w aptece. Doświadczenie jakie zdobyła w pracy, łącznie ze znajomością substancji trujących, wykorzystała w późniejszych powieściach. Z kolei Bliski Wschód, na który wyjeżdżała ze swoim drugim mężem – archeologiem, stał się tłem akcji kilku jej książek.

Pierwszą powieść napisała w wyniku sporu z siostrą – pisarką, której chciała udowodnić, że też ma ku temu talent. Ostatecznie wydała 90 powieści i sztuk teatralnych. Stworzyła postać detektywa Herkulesa Poirota oraz panny Marple. Dla tych postaci literackich zaplanowała zakończenie. Napisała dwie powieści, które zgodnie z wolą autorki miały ukazać się dopiero kilkadziesiąt lat po jej śmierci. Herkules Poirot został uśmiercony a panna Marple wróciła do rodzinnej wioski.

Skąd Agatha Christie czerpała pomysły? – „Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję zmywając. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie”.

Twórczość Christie doczekała się wielu ekranizacji ale w pełni usatysfakcjonowana była tylko z „Morderstwa w Orient Expressie”.

W Polsce w 1951 roku wszystkie jej książki objęła cenzura, przez co zostały wycofane z bibliotek. Na szczęście ta sytuacja zmieniła się. Powieści Agathy Christie znajdują się w zbiorach każdej biblioteki i nadal cieszą się powodzeniem wśród czytelników.