Wybrane nowości Biblioteki „Nad Skałą”

Iwona/ 4 września, 2020/ Aktualności, Nowości

? Andrea Gillies Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat Alzheimera

Oparta na faktach historia kobiety, która wraz z najbliższą rodzina podejmuje się opieki nad chorą na Aizheimera teściową. Choroba niszcząca mózg niszczy oprócz osoby która na nią zapadła,także jej najbliższych opiekunów. Autorka książki przedstawia nie tylko swoją osobistą historię ale również zamieszcza wiele informacji o tym schorzeniu „…choroba Aizheimera nie polega tylko na utracie pamięci (..) w utracie pamięci nie o samą pamięć chodzi ale o rozpad osobowości…”.Jedna z nielicznych na ten temat lektur, dostępnych dla czytelnika nie-naukowca.

? Nino Haratischwili Kotka i generał

Historia opowiedziana w tej książce miała źródło w prawdziwych wydarzeniach, rozgrywających się w 1995 i 2000 r. r w czasie I i II wojny czeczeńskiej. Jak wiele innych w dramatyczny sposób tracą wtedy życie młode dziewczyny Nura i Elza, stając się symbolami czeczeńskich ofiar. Sprawcy ich śmierci, w tym główny bohater Generał, zostają jednak napiętnowani a wydarzenia w których uczestniczyli zmieniają ich życie. Wielopłaszczyznowa powieść prowadzona przez kilku narratorów o wojnie ,winie ale i odkupieniu.

? Przemysław Żarski Ślad

„Istnieją różne formy polowań, nęcenia ofiar, różne strategie prowadzące do zaspokojenia głodu. Najtrudniejszy do ukojenia i najbardziej odrażający jest ten, który wzbierał w nim od lat i coraz śmielej domagał się spełnienia. Głód śmierci” Tak czuł morderca. Po ponad dwudziestu latach policja próbuje trafić na jego ślad, kiedy odkrywa w jednym z mieszkań w centrum Sosnowca kasetę VHS a na niej zapis zabójstwa młodej dziewczyny. Wielowątkowe śledztwo, wiele pytań bez odpowiedzi, fabuła ciekawa i intrygująca.
Zapraszamy do spotkania z pierwszą częścią cyklu z Robertem Kreftem.

? Ewa Przydryga Bliżej niż myślisz

Czy kobieta,mająca problemy z alkoholem i lekami oraz niedawny pobyt w szpitalu psychiatrycznym za sobą może być wiarygodnym świadkiem popełnionego morderstwa? Odpowiedź wydaje się być jednoznaczna. Nika,właścicielka pensjonatu, gdzie doszło do zdarzenia nie poddaje się i rozpoczyna własne śledztwo. Zapraszamy do sięgnięcia do tego thrillera psychologicznego, w którym akcję wzbogacają powroty do traumatycznych przeżyć z dzieciństwa i młodości głównej bohaterki. Bo nienawiść matki do dziecka czyni jego życie piekłem.

Aldona Bałtowska-Jagieła