„Wokół Lema” – spotkanie z Danielem Odiją

Iwona/ 30 września, 2021/ Aktualności, Ogólne

Z okazji obchodów Roku Stanisława Lema i 100. rocznicy urodzin w Czytelni MBP odbyło się spotkanie młodzieży szkół średnich z Danielem Odiją – prozaikiem, autorem słuchowisk i sztuk teatralnych oraz animatorem kultury. Gość spotkania opowiedział wiele ciekawostek z życia i twórczości pisarza m.in. o wczesnych zainteresowaniach Lema mechanizmem zegarów (co wykorzystał później w swoich książkach i rysunkach) a także o słabości do słodyczy, które skrzętnie ukrywał przed żoną.Ciekawie poprowadzone spotkanie sprawiło, że młodzież aktywnie w nim uczestniczyła.

Drugą częścią spotkania była premiera gry „Cosmicam”, stworzonej specjalnie dla Miejskiej Biblioteki Publicznej przez Good Games. Gra została oparta na twórczości Lema, szczególnie na powieści „Solaris” oraz zbiorze opowiadań „Opowieści o pilocie Pirxie”. W tajniki gry wprowadziła młodzież Monika Telka – pracownik Czytelni MBP.

Spotkanie było częścią projektu „Lemiada czyli science – fiction po polsku” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.