„The Hate U Give. Nienawiść którą dajesz”

Iwona/ 12 stycznia, 2021/ Aktualności, Nowości, Ogólne

Filia dla Dzieci i Młodzieży „Nad Skałą” poleca dzisiaj coś dla młodzieży – „The Hate U Give. Nienawiść którą dajesz”. Książka opowiada  o nastoletniej, czarnoskórej Starr. Jej życie podzielone jest między dwa światy. Uczęszcza do szkoły dla białych, mieszkając jednocześnie w bardzo nieciekawej dzielnicy dla czarnoskórych. Podczas  kontroli  policyjnej na jej oczach zostaje zastrzelony czarnoskóry kolega, który mimo, że nie wykonał poleceń policjanta, nie był dla nikogo zagrożeniem. Życie Starr od tego momentu już nigdy nie będzie takie samo. Śmierć chłopaka z rąk białego policjanta niesie katastrofalne skutki. Powoduje marsze, zamieszki i protesty. Powstaje bardzo wiele pytań i kontrowersji.

Jest to książka poruszająca temat uprzedzeń rasowych i  nietolerancji, jaka panuje w Stanach Zjednoczonych. Sama autorka  podkreślała, że jest ona hołdem oddanym czarnoskóremu raperowi, który stracił życie w  podobnych okolicznościach.

Wydaje się, że książka jest nam zupełnie obca kulturowo. Nic bardziej mylnego. Autorka znalazła taki sposób przedstawienia wydarzeń, fabuły i bohaterów dzięki któremu, potrafimy postrzegać świat tak jak oni.

Książka Angie Thomas jest opowieścią, trzymającą w napięciu do ostatniej strony. Napisana jest  amerykańskim slangiem i pozwala poznać odpowiedź na wiele trudnych pytań.