Jola/ 1 września, 2012/ DKK Nad Skałą, Imprezy i spotkania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 sierpnia 2012 spotkaliśmy się w gronie klubowiczów aby porozmawiać o dwóch książkach związanych z religią: Hołowni Monopol na zbawienie i Bonieckiego Lepiej palić fajkę niż czarownice. Byłyśmy zachwycone i jedną i drugą. Marzy nam się aby mieć takiego proboszcza jak Boniecki, a obok nas w kościelnej ławce mógłby zasiadać Hołownia. Na pewno nie byłoby nudno na mszy.

Hołownia jest bardzo otwartym, mądrym katolikiem. Z jego książki dowiadujemy się mnóstwa ciekawostek na temat historii i teraźniejszości Kościoła. Dużo tu anegdot, przypowieści i wskazówek, pisanych lekkim, swobodnym językiem, zaprawionym dużym poczuciem humoru.

Książka ks. Bonieckiego to zbiór felietonów publikowanych na łamach Tygodnika Powszechnego. Poruszają one najważniejsze tematy bez zadęcia i moralizatorstwa. Przebija z tych tekstów tolerancja, kultura i zwykła wrażliwość na innego człowieka, połączone z umiejętnością słuchania i zwykłą życzliwością do świata.

Obie książki łączy postawa ich autorów wobec życia i religijności. To po prostu głęboko mądrzy ludzie, o wyrobionym światopoglądzie, którego jednak nie narzucają nikomu. Oni tylko o tym mówią wywołując w nas refleksje i skłaniając do przemyśleń.

Obie książki do czytania dla każdego. Nie tylko katolików.