”Stopa od nogi” i „Tragedia na przełęczy Ditłowa. Historia bez końca”

Iwona/ 26 września, 2022/ Aktualności, DKK Nad Skałą, Ogólne

22 września 2022 r. grono czytelników tworzących DKK przy Filii nr 6 przybyło, aby podzielić się wrażeniami z przeczytanych lektur. Rozpoczęliśmy dyskusję na temat pierwszej z nich, a była nią debiutancka powieść Marty Kozłowskiej pt.”Stopa od nogi”. Utwór nieszablonowy, mający formę kolażu słownego, łamiący schematy literackie oraz prawa rzeczywistości ukazuje współczesność w naszym kraju, zarówno sytuacje jak i ludzi. Autorka, antropolog kultury, przy pomocy groteski opowiada o istniejącej polskiej kulturze i o tym, co ją niszczy oraz o różnego rodzaju negatywnych zjawiskach społecznych. Czarka Hydraulika i innych bohaterów tej opowieści możemy spotkać każdego dnia. Niezbyt łatwa w odbiorze książka uzyskała w sumie 6,6 pkt. w skali 10-punktowej. Drugą lekturą był reportaż Alice Lugen pt. „Tragedia na przełęczy Ditłowa. Historia bez końca”. Ukrywająca się pod pseudonimem polska dziennikarka śledcza przez 7 lat zbierała materiały dotyczące zagadkowego zniknięcia grupy młodych, radzieckich turystów w drodze na szczyt Otorten, górach Uralu w lutym 1959 r. Co stanowiło tę nieznaną „potężną siłę”, która doprowadziła do śmierci uczestników wyprawy? Pytanie prawdopodobnie zostanie bez odpowiedzi, bowiem rozbudowany aparat represji razem z biurokratycznym chaosem u naszych wschodnich sąsiadów działa bardzo skutecznie od dziesiątek lat. Niezwykle interesująco napisany reportaż, który czytało się jak niezwykły kryminał uzyskał 9,7 pkt. Spróbowaliśmy też znaleźć cechy łączące te jakże różniące się lektury – obie są książkami debiutanckimi, obie ukazują swego rodzaju absurdy, jak również w obu występuje motyw podróży. Dyskusja toczyła się przy kawie i herbacie, słodkim poczęstunku i owocach, w wyjątkowo gorącej atmosferze. Kolejne spotkanie 20 października, a wybrana książka to „Psi park” Sofi Oksanen.

Aldona Bałtowska-Jagieła