Sofi Oksanen pt. „Psi park”

Iwona/ 8 listopada, 2022/ Aktualności, DKK Nad Skałą, Ogólne

27 października 2022 r. czytelnicy tworzący Dyskusyjny Klub Książki w Filii nr 6 MBP spotkali się w celu podyskutowania o przeczytanej lekturze. Był nią utwór fińskiej pisarki Sofi Oksanen Psi park. Pełna niedopowiedzianych wątków z życia bohaterów książka wprowadza czytelnika w realia ukraińskie i fińskie na przestrzeni lat 1996-2016.Wydarzenia widzimy oczami głównej bohaterki Olenki, kobiety, którą bieda i brak perspektyw zmusiły ostatecznie do udziału w kontrowersyjnym procederze handlu komórkami jajowymi. Autorce doskonale udało się uchwycić dramat kobiet – dawczyń, u których sprzedawanie swych komórek jajowych tylko pozornie nie pozostawiało śladu w psychice. Klubowicze dostrzegli bez trudu, że wiele z zamieszczonych w lekturze realiów ma miejsce nadal. Skorumpowanie, nadużycia, przemoc i handel kobiecym ciałem odbywają się nieustannie, niespecjalnie daleko od naszego kraju. Książka ukazująca świat trudnych wyborów, pełna emocji i dużej dozy psychologii uzyskała 7,5 pkt… Na spotkaniu nie zabrakło smacznej przekąski i ciepłych napojów oraz, jak zawsze przyjaznej atmosfery. Kolejną lekturą przewidzianą na dzień 17 listopada jest Ogród spieczonej ziemi Corban Addison.

Aldona Bałtowska-Jagieła