„Sędzia Di i tajemnica jeziora” i „Bojowa pieśń tygrysicy”

Iwona/ 6 października, 2021/ Aktualności, DKK Nad Skałą

23 września 2021 r., w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni odbyło się spotkanie DKK przy ul. Staszica 9. Rozmawialiśmy o książkach, dla których motywem wiążącym były Chiny. Pierwszą z nich był utwór holenderskiego dyplomaty i sinologa Roberta van Gulika, żyjącego w pierwszej połowie XX wieku pt. „Sędzia Di i tajemnica jeziora”. Jest to kryminał retro, w którym tytułowy bohater (postać autentyczna), pełniący funkcję sędziego pokoju w jednym z chińskich okręgów, rozwiązał trzy kryminalne zagadki, działając równocześnie jako prokurator i detektyw. Człowiek będący na tak zaszczytnym stanowisku był pracowity, sumienny, zrównoważony i sprawiedliwy, nieco odbiegający tym od norm naszych czasów. Staroświecka, przepełniona wiarą w istnienie ustalonego porządku świata, uspakajająca, którą czyta się łatwo, szybko i przyjemnie-tak klubowicze ocenili lekturę, wystawiając jej ocenę 7,8 w skali 10-punktowej.

Zupełnie innym utworem jest biograficzna książka autorki pochodzącej z rodziny chińskich emigrantów, współcześnie mieszkającej w Stanach Zjednoczonych- Amy L.Chua. „Bojowa pieśń tygrysicy” to lektura skłaniająca do refleksji na wiele tematów, a przede wszystkim stawiająca pytania : czy istnieje jedyna słuszna i właściwa metoda wychowywania własnych dzieci, czy chiński model wychowawczy musi sprawdzić się w każdych okolicznościach, czy nieliczenie się z odczuciami dziecka w imię osiągnięcia przez nie życiowego sukcesu jest moralnie usprawiedliwione? Również ta książka uzyskała przychylne oceny, czego dowodem jest przyznanie jej 9,25 pkt.

Kolejne spotkanie odbędzie się 21 października, a wybrana książka to „Miasto archipelag” Filipa Springera.

Aldona Bałtowska-Jagieła