Sarah McCoy „Córka piekarza” – DKK Nad Skałą

Iwona/ 1 lipca, 2024/ Aktualności, DKK Nad Skałą, Imprezy i spotkania, Ogólne

20 czerwca 2024 r. czytelnicy tworzący DKK przy ul. Staszica 9 mieli okazję spotkać się literacko z „Córką piekarza”, książką napisaną przez współczesną amerykańską pisarkę Sarah McCoy.
Powieść rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Chronologicznie pierwszy jest wątek niemieckiej nastolatki Elsie, córki piekarza, której młodość przypada na czas II wojny światowej. Zbieg wydarzeń sprawia, że staje się opiekunką małego żydowskiego chłopca, ukrywając go w swoim domu. Motyw wręcz niewiarygodny, bowiem skrytka mieści się w miejscu, gdzie przychodzą codziennie dziesiątki ludzi po pieczywo i ciasta.
Akcja drugiego wątku ma miejsce 60 lat później w Teksasie. Jego bohaterka Reba, młoda dziennikarka, zmagająca się z wyborem drogi życiowej, spotyka Elsie, obecnie właścicielkę cukierni. Mając za zadanie napisanie reportażu o obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia przez różne nacje trafia do tej akurat cukierni blisko granicy z Meksykiem. Tutaj znajduje nie tylko materiał do reportażu, ale także przyjaźń i wsparcie. Losy bohaterów z przeszłości i teraźniejszości splatają się ze sobą, czytelnik może zaobserwować dylematy młodych kobiet w różnych czasach oraz swoistą analogię między wydarzeniami II wojny światowej (holocaust, lebensborn ) i 2009 r. – sprawa meksykańskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych. Wątek niemiecki jest zdecydowanie ciekawszy, a losy jego bohaterki interesujące.
Książka otrzymała 7,2 pkt. w skali 10. punktowej. Na spotkaniu jak zwykle słodki poczęstunek oraz wyroby z lokalnych piekarni, a także kawa i herbata, a nade wszystko wspaniała atmosfera.
Lekturą na czwartek 18 lipca została wybrana „Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakubie Szeli” Radka Raka.

Aldona Bałtowska-Jagieła