Rodrigo Rey Rosa „Severina” i Eric Emanuel Schmitt „Marzycielka z Ostendy”

Iwona/ 20 lutego, 2020/ DKK Nad Skałą

20 lutego 2020 r. odbyło w się comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6 MBP w Starachowicach. Uczestnicy klubu mieli okazję poznać utwory pisarza z gwatemalskiego oraz francuskiego. Pierwszym z nich jest Rodrigo Rey Rosa, autor niewielkiej objętościowo książki pt.: Severina. Głównym bohaterem utworu nie jest piękna tajemnicza kobieta, w mistrzowski sposób dokonująca kradzieży książek. Nie jest nim także zakochany w uroczej złodziejce księgarz. Najważniejszym, pierwszoplanowym elementem fabuły są książki ,one to zawiązują fabułę i wypełniają rozwinięcie. Z krótkiego opisu na barwnej okładce wynikało, że czeka na nas mieszanina romansu, kryminału oraz powieści obyczajowej o brutalnej gwatemalskiej rzeczywistości, co zresztą w pewnym stopniu miało miejsce. Klubowicze przede wszystkim jednak doszli do wniosku ,że jest o kolejny utwór mówiącym o tym, jak ważna jest rola książki w życiu. Przywołaliśmy także kilka tytułów o zbliżonej tematyce min.: Złodziejka książek, Cień wiatru,451 st. Fahrenheita, Imię róży, Miasto śniących książek .Ze względu na przeciętny zdaniem obecnych język książka uzyskała 6,5 w skali 10-punktowej. Zdecydowanie bardziej podobał się utwór Erica Emanuela Schmitta pt. Marzycielka z Ostendy. Zbiór pięciu opowiadań, w których pojawiał się motyw miłości ,śmierci, marzeń ,cierpienia oraz …książek uzyskał punktów 9. Bardzo znany francuski autor, filozof z wykształcenia to doskonały obserwator życia i ludzi, jednocześnie także znawca zakamarków kobiecej duszy. Od wielu lat jego utwory wzruszają czytelnika zaś bohaterowie wzbudzają sympatię.

Ponieważ spotkanie odbywało się w niedługim czasie po święcie walentynkowym, zaś ten czwartek był Tłustym Czwartkiem, na naszym stole panowała romantyczna sceneria podkreślona serduszkami i blaskiem świec i ,rzecz jasna nie zabrakło pączków i faworków.

Kolejne spotkanie 19 marca, zaś Jacek Pałkiewicz zabierz nas w swej książce ” Dubaj” właśnie do tej perełki w Emiratach Arabskich.

Aldona Bałtowska-Jagieła