Reportaże… Reportaże

Iwona/ 13 listopada, 2020/ Aktualności, Nowości, Ogólne

Prezentujemy kolejne książki, które czekają na Was w Filii nr 6 „Nad Skałą”:

? Tomasz Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”

Kanae (Japonia), Casey (USA, stan Missouri), Juanita (Kolumbia), Mika (Finlandia), Reilly (Zimbabwe) Margiie (Uganda), Madhuri (Indie, Kalkuta) to bohaterowie zbioru opowieści. Dzieci w podobnym wieku, żyjące w tym samym czasie lecz w różnych zakątkach świata. Czytelnik może śledzić ich losy aż do momentu, gdy stają się dorosłe. Rzecz jasna nie znają się, nie wiedzą nawet o swoim istnieniu. Książka znanego podróżnika i reportażysty, który łączy zapis ludzkich historii z wnikliwym spojrzeniem na globalne problemy współczesnego świata.

? Sylwia Borowska „Sekret. Historie Polaków, którzy odkryli swoje żydowskie pochodzenie”.

Autorce udało się dotrzeć do ludzi, którzy w różnych momentach życia poznali sekret swego pochodzenia. Ciekawiło ją dlaczego ich rodzice ukrywali ten fakt i co wynikło z odkrycia prawdy. Pomocną rolę w tego typu poszukiwaniach odegrał, działający w latach 90-tych Żydowski Telefon Zaufania. Niektórzy znając już swoje pochodzenie poczuli się lepiej, inni musieli zmienić środowisko, pracę a nawet partnera. Niezwykle interesujące, prawdziwe historie, często gorzkie i przygnębiające, obnażające negatywny stosunek Polaków do Żydów.

? Olga Gitkiewicz „Nie zdążę”.

Zbiór transportowych historii, które przydarzyły się zarówno autorce, jak również innym ludziom, żyjącym we współczesnej Polsce. Opowieści dotyczą osób podróżujących środkami transportu publicznego (autobus, bus, pociąg), pojazdami prywatnymi i służbowymi oraz pieszych. Autorka zwraca uwagę na problemy wynikające z braku połączeń co dla wielu osób oznacza wykluczenie komunikacyjne.

Aldona Bałtowska-Jagieła

Okładki książek