Powstanie styczniowe nad Kamienną. Cz. 2

Iwona/ 22 lutego, 2024/ Aktualności, Imprezy i spotkania, Ogólne

Grzegorz Bernaciak, kustosz Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach podczas drugiej części wykładu opowiedział o bitwach i potyczkach, które miały miejsce podczas powstania styczniowego w naszym regionie oraz o uzbrojeniu i umundurowaniu. Nie zabrakło oryginalnych eksponatów w postaci broni i szabli a także mierzącej 180 cm drewnianej armaty, jakiej używali powstańcy w Wąchocku i na Świętym Krzyżu. Dodatkową atrakcją spotkania były stroje prezentowane przez pasjonatów historii. Mundur powstańca demonstrował starachowicki społecznik i animator kultury Jacek Andrzej Tarnowski. O kobietach w powstaniu opowiedziała Matylda Żelazna-Frąk, występując w czarnej sukni (znak solidarności z powstańcami), którą sama uszyła. Pani Matylda zajmuje się bowiem rekonstrukcją strojów historycznych. Na co dzień prowadzi hipoterapię oraz naukę jazdy konnej dla najmłodszych w „Stajni Pełnej Zwierząt”.

Więcej fotografii w galerii zdjęć