Pod znakiem muzyki – nowości

Iwona/ 3 października, 2022/ Aktualności, Nowości, Ogólne

Wiktor Paskow Ballada o lutniku

Głównym bohaterem opowieści Wiktora Paskowa jest Bułgaria. Na tle jej dziejów czytelnik ma okazję poznać losy Wiktora, utalentowanego chłopca oraz jego przyjaźni ze starym, czeskim lutnikiem. To w jego pracowni można się schronić przed mrocznym światem bułgarskiego stalinizmu lat 50-tych XX wieku. Śledząc życiorys autora, muzyka, scenarzysty i pisarza bez trudu można znaleźć elementy autobiograficzne zawarte w tym utworze. Skłaniająca do refleksji książka ukazuje, że muzyka podobnie jak sztuka otwiera ludzi na dobro. Na jej podstawie według scenariusza samego Paskowa powstał film pt. Ty któryś jest w niebie.

Agata Romaniuk Proste równoległe

Historia relacji wirtuozki gry na skrzypcach oraz jej uczennicy. Akcja obejmuje lata powojennej Polski aż po współczesne czasy. Marta Rychter i Wanda Krajewska to wspaniale skrzypaczki, które dzieli pokoleniowa przepaść, a zbliża do siebie wrażliwość muzyczna .Jest też historia zaginionych skrzypiec na tle wydarzeń, które rozgrywały się w naszym kraju w latach 60. i 80. XX w. Czy w imię kariery jest się zmuszonym zrezygnować z życia rodzinnego i miłości? A może pasja i oddanie muzyce to jedyny słuszny wybór drogi życiowej? Autorka tworząc postaci dwóch bohaterek inspirowała się biografiami słynnych artystek – m.in. Eugenii Umińskiej, Kai Danczowskiej, Wandy Wiłkomirskiej. Książka nie tylko dla wielbicieli muzyki poważnej.

Yoann Iacono Skrzypce Goebbelsa

Powieść historyczna, w której autor prowadzi czytelnika śladami Neijko Suwa, młodej japońskiej skrzypaczki i jej niezwykłej relacji z wyjątkowym instrumentem. W 1943 roku, kiedy miała 23 lata i ogromne uznanie w świecie muzycznym, otrzymała od Goebbelsa zrabowane przez III Rzeszę cenne skrzypce. Prezent miał stanowić dowód przyjaźni między hitlerowskimi Niemcami i Japonią. Radość z otrzymania wspaniałego instrumentu przyćmiewa niepewność, kto wcześniej na nim grał. Choć skrzypce nie wymagają naprawy kobieta ma problem z odnalezieniem wewnętrznej harmonii i nie potrafi zapanować nad instrumentem. Koncertując w ogarniętych wojenną zawieruchą miastach Europy nieustannie próbuje znaleźć odpowiedzi na dręczące ją pytania. Jaką prawdę uda się odkryć Neijko?

Aldona Bałtowska-Jagieła

Książki do wypożyczenia w Filii nr 6 „Nad Skałą”.

Polecane książki. Nuty