Pamięci Jerzego Pilcha

Iwona/ 2 czerwca, 2020/ Aktualności, Ogólne

29 maja 2020 roku, w wieku 67 lat zmarł Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy. Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona.
Pilch ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też rozpoczął studia doktoranckie, które przerwał w okresie stanu wojennego. Początkowo pisał felietony literackie, które były odczytywane na spotkaniach krakowskiego czasopisma mówionego „Na Głos”. Opinię jednego z najwybitniejszych felietonistów polskich zyskał publikując felietony w „Tygodniku Powszechnym”. Następnie publikował na łamach „Polityki”, „Dziennika” i „Przekroju”.
W jednym z wywiadów („Res Publica Nowa” z 2002 r.) powiedział: „Wiem, że jestem autorem jednej książki, piszę cały czas to samo i cały czas obracam się wewnątrz jednego gatunku literackiego”. W swoim pisarstwie poruszał wątki alkoholizmu i zmagania bohaterów z tą chorobą. Pisał o uleganiu pokusom, relacjach damsko-męskich i szukaniu przyjemności w życiu.

Kilka jego powieści zostało zekranizowanych, był nie tylko scenarzystą ale również wcielał się w role aktorskie.

Jerzy Pilch za swoją twórczość został nagrodzony m.in. Nagrodą Literacką „Nike” za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. W 2013 roku książkę zekranizował Wojciech Smarzowski. Film z Robertem Więckiewiczem w roli głównej otrzymał Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Głośnym filmem na podstawie książki Pilcha o tym samym tytule był „Żółty szalik” z 2000 roku, w reżyserii Janusza Morgensterna. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film został nagrodzony m.in. Złotym Klakierem dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Główną rolę zamożnego prezesa firmy, uzależnionego od alkoholu znakomicie zagrał Janusz Gajos.