? Fernando Aramburu „Patria”
Autor na kanwie autentycznych wydarzeń, rozgrywających się w latach 80. XX wieku do początku XXI wieku, opowiada o losie dwóch baskijskich rodzin. Ludzie ci, uwikłani w historię, najpierw są przyjaciółmi, potem wrogami, a terrorystyczna działalność nacjonalistycznej grupy zwanej ETA doprowadza do ludzkiego cierpienia, śmierci i rozstań. Przedstawiona historia opowiedziana jest z punktu widzenia wielu bohaterów. Zawarto w książce pytanie, czy terroryzm może być właściwym narzędziem do odzyskania niepodległości.
? Delia Owens „Gdzie śpiewają raki”
Na mokradłach u wybrzeży Karoliny Północnej mieszka Kya, Dziewczyna z Bagien, opuszczona w wieku 6 lat przez matkę, starsze rodzeństwo oraz ojca alkoholika. Z upływem czasu opuści ją także ktoś, kogo pokochała z wzajemnością. Życie wśród dzikiej przyrody czyni młodą inteligentną dziewczynę naukowcem i specjalistą od moczarów. Czy łączy ją coś z zaginięciem i śmiercią jednego z mieszkańców pobliskiego miasteczka? Fascynująca opowieść, której wydarzenia rozgrywają się w pięknych okolicznościach przyrody.
? Kristy Cambron „Motyl i skrzypce”
Czy córka wysokiego dygnitarza III Rzeszy, ulubienica salonów i utalentowana skrzypaczka może na polecenie swego ojca trafić do obozu zagłady w Auschwitz? Tak właśnie się stało, bowiem wrażliwa dziewczyna zaangażowała się w ratowanie wiedeńskich Żydów. Głód, strach, cierpienie i ogromna tęsknota za ukochanym Vladimirem stają się rzeczywistością, której Adele doświadcza przez dwa lata. Talent i kobieca solidarność pomagają jej przetrwać, gdy zostaje zaangażowana do kobiecej orkiestry w obozie. Kilkadziesiąt lat później Sera, właścicielka galerii sztuki, niestrudzenie szuka portretu pięknej młodej skrzypaczki, który fascynuje ją od dzieciństwa.
Aldona Bałtowska-Jagieła