Niezapomniana para i „Panienka z okienka”

Iwona/ 18 grudnia, 2020/ Aktualności, Ogólne

18 grudnia 1964 roku miała miejsce premiera polskiego filmu fabularnego pt. „Panienka z okienka” w reżyserii Marii Kaniewskiej. Film był adaptacją popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy).

Akcja rozgrywa się w siedemnastowiecznym Gdańsku. Oficer floty wojennej zakochuje się w dziewczynie niegdyś uratowanej z niewoli tureckiej, wychowanej przez bogatego rzemieślnika. Robi wszystko aby zdobyć jej rękę, przez co wdaje się w ciągłe awantury. Przy okazji odkrywa tajemnicę, jaka łączy go z rodziną wybranki.

Główną rolę żeńską zagrała Pola Raksa. Wówczas po raz pierwszy na planie filmowym spotkała się z Januszem Gajosem. Dwa lata później oboje stworzyli niezapomnianą parę w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Książka „Panienka z okienka” doczekała się wielu wydań. Jest dostępna w Filii nr 1 „Nad Skałą” oraz w Filii nr 7 w Parku Kultury.

Okładka książki