„Nie opuszczaj mnie” Kazuo Ishiguro

Jola/ 27 czerwca, 2019/ DKK Biblioteka Główna, Imprezy i spotkania, Ogólne

Kazuo Ishiguro w 2017 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, jako ten, „który w powieściach o potężnej sile emocjonalnej odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem”.

Na spotkaniu Klubu omawiałyśmy jego powieść Nie opuszczaj mnie, która w 2005 r. nominowana była do innej prestiżowej nagrody: Bookera. Ta powieść to antyutopia. Przedstawia społeczeństwo, którego organizacja polega na ograniczeniu wolności jednostki poprzez całkowite podporządkowanie jej systemowi władzy.

Bezwolną jednostką w tym przypadku są specjalnie hodowani ludzie, których jedynym celem życia  jest bycie dawcą organów.

Przygnębiająca lektura pozbawia nas komfortu i luksusu spokojnej egzystencji. Mamy świadomość że ludzie potrafią robić ludziom straszne rzeczy. Kto wie, czy ten fikcyjny świat, stworzony w białych rękawiczkach, przy pomocy systemowych opracowań, nie zaistnieje kiedyś naprawdę. Najstraszniejsze jest to, że wszystko dzieje się za cichą zgodą i aprobatą ofiar, które przyjmują to jako rzecz naturalną. Nie buntują się. Tak zostali wychowani i wdrożeni do swej roli przez system. Powieść warta przemyślenia. Polecamy.

Tytuł dostępny w Wypożyczalni Głównej (książka) i w Filii nr 1 w postaci audiobooka.